Erdogan hrozí dalším vojenským tažením. V Libyi by se postavil proti mocnému Rusku

Martin Novák Martin Novák
12. 12. 2019 15:23
Turecko sklidilo velkou kritiku za ofenzívu proti Kurdům na severu Sýrie. Prezident Recep Erdogan se ale už zmiňuje o možnosti vyslání vojáků do další země.
Turečtí vojáci na základně v Izmiru.
Turečtí vojáci na základně v Izmiru. | Foto: Shutterstock.com

Prezident pohrozil, že turecká armáda by mohla zasáhnout do války v Libyi, bude-li to nutné na obranu tureckých zájmů. V televizi prohlásil, že taková intervence je možná, pokud o ní libyjská vláda požádá. "V případě takového pozvání by Turecko rozhodlo, jak reagovat," uvedl Erdogan a dodal, že tím má na mysli i možnost vyslání vojáků.

To by znamenalo, že Ankara by se postavila v libyjském konfliktu na opačnou stranu než Moskva. Zatímco Turecko podporuje vládu premiéra Faíze Sarrádže v Tripolisu, Rusko stojí za generálem Chalífou Haftarem, který ovládá východ Libye.

Válka eskalovala v dubnu, kdy se Hafratovy jednotky pokusily neúspěšně obsadit Tripolis. V tom jim pomáhají stovky ruských žoldnéřů, příslušníků takzvané Vagnerovy skupiny. Armády, která se prezentuje jako dobrovolnická, ale má vazby na ruské ozbrojené síly a v jejím čele stojí Jevgenij Prigožin, blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina.

Erdogan označil Haftara za piráta a zločince. Turecko tak v Libyi - podobně jako v Sýrii - stojí opačné straně konfliktu než Rusko. Zatímco v Sýrii se Turci smířili s tím, že opozice nemá dost sil vyhrát a ruská podpora udrží režim prezidenta Bašára Asada u moci, v Libyi se s pádem svých spojenců smířit nehodlají.

Sporná dohoda

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu řekl, že dohoda je hlavně o výcviku vojáků, loajálních vládě v Tripolisu. "Text neobsahuje klauzuli o vyslání našich vojáků. Prezident jen řekl, že zvážíme takovou žádost, pokud se objeví," uvedl Cavusoglu.

Rada bezpečnosti OSN sice vyhlásila embargo na dovoz zbraní do válkou zmítané Libye, zákaz se však nedodržuje. Turecko dodává zbraně Farrádžově vládě, Haftarovi kromě Ruska pomáhá také Egypt a Spojené arabské emiráty.

Občanská válka v Libyi.
Občanská válka v Libyi. | Foto: Reuters

Podle agentury Bloomberg si Haftar najímá vojáky ze Súdánu a naopak obviňuje vládu, že za kniply jejích letadel a bombardérů sedí cizinci. Letos Haftarova armáda sestřelila francouzský stroj Mirage a zadržela pilota, o kterém tvrdí, že je občanem Portugalska.

Turecko a libyjská vláda z Tripolisu podepsaly minulý týden bezpečnostní a ekonomickou dohodu, která vyvolala kritiku Evropské unie. Obsahuje totiž ustanovení o tom, že Libye přenechává Turecku část námořních vod ve Středozemním moři.

Jde o oblast, kde patrně leží zásoby ropy a zemního plynu. Nachází se však blízko řeckého ostrova Kréta a proto si na ni dělá nárok Řecko. To proti dohodě ostře protestuje a dokonce vyhostilo libyjského velvyslance. Turecké firmy investovaly v Libyi ještě za vlády Muammara Kaddáfího miliardy dolarů do různých projektů, kvůli válce byla ale většina z nich přerušena.

Spojené státy kritizují Rusko za to, že podporuje Haftara namísto toho, aby se snažilo o urovnání konfliktu. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo řekl ve středu po schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, že Washington očekává od Moskvy dodržování zbrojního embarga v Libyi.

Na konci listopadu někdo sestřelil nad libyjským územím americký špionážní bezpilotní letoun. Pentagon se domnívá, že dron zasáhli příslušníci ruské protivzdušné obrany, kteří pomáhají Haftarovi.

Libyjší blázni nás zachraňují před teroristy, říká fotograf Stanislav Krupař

Nachomýtl jsem se k několika nepovedeným útokům proti Islámskému státu, to bylo hrozný maso, přiváželi lidi s ustřelenýma hlavama, říká Krupař. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 29 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy