Erdogan na mítinku pouštěl záznam střelby v novozélandských mešitách, sklízí kritiku

18. 3. 2019 21:47
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se dočkal kritiky za to, že na předvolebních mítincích ukazoval části z videozáznamu střelby ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch, napsal dnes zpravodajský server BBC. Podle opozice a dalších kritiků video zneužil k získání politických bodů před nadcházejícími regionálními volbami. Novozélandský ministr zahraničí považuje prezentaci videa za nepoctivé a ohrožuje to podle něj Novozélanďany v zahraničí.
Tayyip Erdogan, turecký prezident
Tayyip Erdogan, turecký prezident | Foto: Reuters

První muž Turecka výňatky z videa ukázal na víkendových mítincích, na nichž se snaží získat podporu pro svou Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Místní volby se konají 31. března. Video, byť částečně rozmazané, na shromážděních viděly tisíce lidí a vysílala ho i turecká televize.

Útočník, 28letý Australan Brenton Tarrant, vraždění živě streamoval. Uživatelé internetu video hojně sdíleli a stahovali; sociální sítě se jej snažily co nejdříve odstranit. Na Novém Zélandě bylo šíření a držení záznamu masakru klasifikováno jako trestný čin.

Erdogan chtěl videozáznamem ilustrovat útoky na islám a rostoucí islamofobii, napsala agentura AP. Tureckému prezidentovi se nelíbí, že se střelba nenazývá "křesťanským terorem", když se činy muslimů označují za "islámský teror".

Turecký prezident zároveň prezentoval i části z Tarrantova manifestu. Australan v minulosti dvakrát Turecko navštívil a v dokumentu píše, že Turci by měli být vytlačeni z evropské části Turecka za Bospor.

Erdogan událost obrátil také proti hlavnímu představiteli opozice: předsedu opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemala Kiliçdaroglua obvinil, že odpovědnost za střelbu připsal islámu a muslimům. Kiliçdaroglu neštěstí v pátek odsoudil a řekl při té příležitosti, že islámský svět by se měl podívat do svých řad, aby příčinám terorismu porozuměl.

Faik Öztra, místopředseda CHP, Erdogana obvinil, že video použil "jako propagandu kvůli třem nebo pěti hlasům".

Novozélandský ministr zahraničí Winston Peters dnes turecké delegaci, která je na Novém Zélandě, řekl, že video jeho zemi nijak nezastupuje, když útočník byl Australan, že a Erdoganův čin může ohrozit Novozélanďany v zahraničí.

Facebook oznámil, že do 24 hodin od útoku z internetu odstranil 1,5 videí masakru, při němž zemřelo 50 lidí.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy