Erdogan je spojenec Islámského státu, tvrdí vůdce Kurdů

Petr Jemelka Petr Jemelka
10. 8. 2015 16:52
Turecko podle něj chrání Islámský stát a prezident Erdogan je proto odpovědný za masakry, jichž se Islámský stát dopouští.
Foto: Youtube

Ankara - Turecko svými útoky na pozice Kurdů v Iráku a Sýrii pomáhá Islámskému státu (IS).

Záměrně a cíleně totiž otupuje kurdskou ofenzivu vůči teroristům ze samozvaného chalífátu, čímž se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan snaží zabránit tomu, aby Kurdové získali autonomní území.

V rozhovoru pro BBC to prohlásil vůdce Strany kurdských pracujících (PKK) Cemil Bayik.

Bojovníci ozbrojeného křídla PKK - ve spojení s dalšími skupinami Kurdů - přitom zaznamenali v pozemními boji s ozbrojenci Islámského státu dosud největší úspěchy, a to jak v Iráku, tak v Sýrii.

Chrání Islámský stát

Turecko i řada jeho západních spojenců ze Severoatlantické aliance ale považuje PKK za teroristickou organizaci.

Až do letošního července se zdálo, že mezi Ankarou a PKK platí příměří a Turecko útoky Kurdů na IS vítá nebo alespoň podporuje.

Turecké letectvo však vedle náletů na pozice islamistů začalo bombardovat i kurdské tábory na severu Iráku.

"Tvrdí, že bojují s Islámským státem, ve skutečnosti ale válčí s PKK. Turecko chrání Islámský stát a prezident Erdogan je proto odpovědný za masakry, jichž se Islámský stát dopouští," prohlásil Bayik.

Ankara podporu Islámského státu odmítá. Minulou středa naopak oznámila, že proti jeho pozicím zahájila širokou a komplexní ofenzívu.

Už přes 40 000 mrtvých

Od roku 1984, kdy turečtí Kurdové vyhlásili boj za svobodný Kurdistán, už zemřelo víc než 40 000 lidí. V devadesátých letech PKK ustoupila od svého požadavku na vlastní zemi a žádala jen větší autonomii. V březnu 2013 pak vyhlásila bezpodmínečné příměří.

Boje ale byly před několika týdny opět obnoveny poté, co se v Surucu - převážně kurdském městě v Turecku - odpálil sebevražedný atentátník a zabil 32 lidí. Kurdové následně obvinili turecké policisty z toho, že islamisty tiše podporují.

V neděli zase zaútočili Kurdové; na jedné z policejních stanic v Turecku odpálili bombu, která zranila pět strážníků a dva civilisty.

Bayik prohlásil, že jediným východiskem ze současné situace je vyjednávání a že ozbrojené křídlo PKK okamžitě zastaví boje s tureckými ozbrojenými složkami, pokud Turecko přestane ostřelovat kurdské pozice.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu se ale opakovaně nechal slyšet, že boje skončí teprve tehdy, až se Kurdové vzdají.

 

Právě se děje

Další zprávy