reklama
 
 

Erdogan je spojenec Islámského státu, tvrdí vůdce Kurdů

10. 8. 2015 16:52
Turecko podle něj chrání Islámský stát a prezident Erdogan je proto odpovědný za masakry, jichž se Islámský stát dopouští.

Ankara - Turecko svými útoky na pozice Kurdů v Iráku a Sýrii pomáhá Islámskému státu (IS).

Záměrně a cíleně totiž otupuje kurdskou ofenzivu vůči teroristům ze samozvaného chalífátu, čímž se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan snaží zabránit tomu, aby Kurdové získali autonomní území.

V rozhovoru pro BBC to prohlásil vůdce Strany kurdských pracujících (PKK) Cemil Bayik.

Bojovníci ozbrojeného křídla PKK - ve spojení s dalšími skupinami Kurdů - přitom zaznamenali v pozemními boji s ozbrojenci Islámského státu dosud největší úspěchy, a to jak v Iráku, tak v Sýrii.

Chrání Islámský stát

Turecko i řada jeho západních spojenců ze Severoatlantické aliance ale považuje PKK za teroristickou organizaci.

Až do letošního července se zdálo, že mezi Ankarou a PKK platí příměří a Turecko útoky Kurdů na IS vítá nebo alespoň podporuje.

Turecké letectvo však vedle náletů na pozice islamistů začalo bombardovat i kurdské tábory na severu Iráku.

"Tvrdí, že bojují s Islámským státem, ve skutečnosti ale válčí s PKK. Turecko chrání Islámský stát a prezident Erdogan je proto odpovědný za masakry, jichž se Islámský stát dopouští," prohlásil Bayik.

Ankara podporu Islámského státu odmítá. Minulou středa naopak oznámila, že proti jeho pozicím zahájila širokou a komplexní ofenzívu.

Už přes 40 000 mrtvých

Od roku 1984, kdy turečtí Kurdové vyhlásili boj za svobodný Kurdistán, už zemřelo víc než 40 000 lidí. V devadesátých letech PKK ustoupila od svého požadavku na vlastní zemi a žádala jen větší autonomii. V březnu 2013 pak vyhlásila bezpodmínečné příměří.

Boje ale byly před několika týdny opět obnoveny poté, co se v Surucu - převážně kurdském městě v Turecku - odpálil sebevražedný atentátník a zabil 32 lidí. Kurdové následně obvinili turecké policisty z toho, že islamisty tiše podporují.

V neděli zase zaútočili Kurdové; na jedné z policejních stanic v Turecku odpálili bombu, která zranila pět strážníků a dva civilisty.

Bayik prohlásil, že jediným východiskem ze současné situace je vyjednávání a že ozbrojené křídlo PKK okamžitě zastaví boje s tureckými ozbrojenými složkami, pokud Turecko přestane ostřelovat kurdské pozice.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu se ale opakovaně nechal slyšet, že boje skončí teprve tehdy, až se Kurdové vzdají.

autor: Petr Jemelka | 10. 8. 2015 16:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama