Turecká invaze do Sýrie je na spadnutí. Na hranicích jsou tanky, hrozí válka s Kurdy

Martin Novák Martin Novák
7. 10. 2019 11:42
Američané odcházejí, Turci přicházejí. Spojené státy v pondělí začaly stahovat svých zhruba tisíc vojáků ze Sýrie v očekávání turecké invaze.
Turecký voják na syrské hranici.
Turecký voják na syrské hranici. | Foto: Reuters

Prezidenti obou zemí Donald Trump a Recep Erdogan se dohodli, že USA nebude tureckému vpádu bránit, přestože útok znamená hrozbu velkého konfliktu mezi tureckou armádou a jednotkami syrských Kurdů.

Na hranici jsou připraveny konvoje tureckých tanků a obrněných transportérů. Začátek invaze je zřejmě otázkou několika hodin, přestože Erdogan je na návštěvě Srbska.

Erdogan chce vytvořit podél tureckých hranic takzvanou bezpečnou zónu, která má zasahovat přes třicet kilometrů do syrského vnitrozemí při délce přes 400 kilometrů. Chce tak držet dál od hranic syrské Kurdy, které označuje za teroristy a nepřátele. Do zóny by rád přestěhoval dva miliony z 3,6 milionu syrských uprchlíků, kteří během uplynulých osmi let kvůli válce v Sýrii odešli do Turecka a zůstali tam.

Syrští Kurdové tvrdí, že se budou bránit, protože invaze je namířena proti nim a proti jejich území. Sever a východ Sýrie ovládají poté, co za pomoci Spojených států a některých dalších zemí porazili Islámský stát (IS).

Trump otočil

Syrští Kurdové si stěžují, že Západu byli dobří v boji s džihádisty z IS, ale nyní je všichni nechají na holičkách proti Turecku. Trumpovo rozhodnutí nebránit turecké invazi je vekou změnou. Ještě nedávno americký prezident tvrdil, že takový zásah v Sýrii je nepřijatelný.

"Americká armáda nesplnila své závazky a stáhla své jednotky z hraničních oblastí s Tureckem, které nyní připravuje invazi do severní a východní Sýrie," uvedly v prohlášení Syrské demokratické síly, tedy Američany vyzbrojená a vycvičená armáda syrských Kurdů.

I když se Kurdové budou bránit, bez letecké podpory proti turecké armádě patrně nemají žádnou šanci na úspěch. "Turecko je rozhodné a silné," upozornil mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.

Turecko se dlouhodobě obává kurdského separatismu na jihovýchodě země, kde žije přes 15 milionů etnických Kurdů. Proto Ankara tvrdě odmítá i současnou kurdskou autonomii v Sýrii a kritizovala USA za to, že kurdským vojákům pod hlavičkami organizace Syrské demokratické síly (SDF) a Lidové obranné jednotky (YPG) pomáhaly.

Kurdové proti Islámskému státu

Kurdové nesli v Sýrii a z velké části i v Iráku hlavní tíhu bojů s Islámským státem. Jeho hlavní město Rakku dobyli přesně před dvěma lety v říjnu 2017.

Ve věznicích v rukách syrských Kurdů zůstává stále zhruba deset tisíc bojovníků Islámského státu. Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že odpovědnost za ně převezme Turecko, pokud dotyčnou oblast obsadí.

Ankara přitom čelila a čelí obvinění, že v Kurdech viděla většího nepřítele než v Islámském státu a džihádistů spíše využívala. Minimálně nebránila přílivu bojovníků ze světa do řad Islámského státu v Sýrii a Iráku.

Americký prezident Donald Trump letos hrozil Turecku sankcemi, pokud Ankara koupí od Ruska protiraketový systém S-400. Zatím ale hrozbu nesplnil a stažení amerických vojáků ze Sýrie nařídil po nedělním telefonátu s Erdoganem.

Deník Wall Street Journal cituje nejmenovaného představitele amerického ministerstva obrany, který uvedl, že "USA už nevidí žádný důvod po porážce Islámského státu za současné situace v Sýrii zůstávat".

Provincii Idlib na severozápadě ovládají různé opoziční skupiny pod ochranou Turecka. Mezi nimi také islamisté. Sever a severovýchod měli dosud v rukách Kurdové.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy