Aféra okolo miliardáře Epsteina roste: demokraté žádají odstoupení ministra práce

ČTK ČTK
9. 7. 2019 20:58
Američtí demokraté žádají odstoupení ministra práce Alexandera Acosty, který byl floridským generálním prokurátorem v době, když se s tamní prokuraturou dohodl miliardář Jeffrey Epstein na méně přísném postihu za zneužívání dívek.
Americký miliardář Jeffrey Epstein
Americký miliardář Jeffrey Epstein | Foto: ČTK

Epstein, který se přátelil mimo jiné s nynějším republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, je od pondělka znovu obviněn ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek. Případy, kterých je několik desítek, se staly přinejmenším v rozmezí let 2002 až 2005, a teoreticky za ně hrozí až doživotní vězení.

Nyní šestašedesátiletý magnát se přitom dostal do hledáčku policie už v roce 2005, kdy vyšetřovatelé prověřovali tvrzení, že ve svém floridském sídle zneužíval mladistvé dívky. Epstein se ale nakonec dohodl s prokuraturou a soud ho v roce 2008 poslal na 18 měsíců do vězení. Z trestu si odpykal 13 měsíců, ve vězení navíc prakticky trávil jen noci, neboť mu soud dovolil docházet šestkrát týdně do kanceláře pracovat.

Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer v úterý prohlásil, že Epstein mohl už před léty sedět ve vězení, kdyby s ním tehdejší generální prokurátor neudělal dohodu. Nynější ministr proto musí odstoupit, požaduje Schumer.

Epstein se v roce 2008 díky dohodě s generální prokuraturou vyhnul řízení před federálním soudem. Přiznal se, že svým klientům obstarával nezletilé prostitutky a odseděl si 13 měsíců. Acosta s příslušnou dohodou souhlasil.

Ministr práce na Twitteru napsal, že zločiny, jichž se Epstein dopustil, jsou strašné. Je prý rád, že newyorští vyšetřovatelé proti podnikateli zahájili řízení, které se opírá o nové poznatky.

Prezident Trump mezitím hájil Acostovu práci v jeho administrativě. "Mohu vám říct, že během dvou roků a půl byl prostě vynikajícím ministrem práce," řekl Trump novinářům. Prezident ale připustil, že částečně Acosta za svůj úspěch vděčí prosperující americké ekonomice.

Proti dohodě Epsteina s prokuraturou z roku 2008 se ohradily zneužívané dívky, které ji soudně napadly. Soud na Floridě letos rozhodl, že dohoda byla protizákonná, ale ministerstvo spravedlnosti i tak nevidělo důvod dohodu rušit.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy