Aféra okolo miliardáře Epsteina roste: demokraté žádají odstoupení ministra práce

ČTK ČTK
9. 7. 2019 20:58
Američtí demokraté žádají odstoupení ministra práce Alexandera Acosty, který byl floridským generálním prokurátorem v době, když se s tamní prokuraturou dohodl miliardář Jeffrey Epstein na méně přísném postihu za zneužívání dívek.
Americký miliardář Jeffrey Epstein
Americký miliardář Jeffrey Epstein | Foto: ČTK

Epstein, který se přátelil mimo jiné s nynějším republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, je od pondělka znovu obviněn ze sexuálního zneužívání nezletilých dívek. Případy, kterých je několik desítek, se staly přinejmenším v rozmezí let 2002 až 2005, a teoreticky za ně hrozí až doživotní vězení.

Nyní šestašedesátiletý magnát se přitom dostal do hledáčku policie už v roce 2005, kdy vyšetřovatelé prověřovali tvrzení, že ve svém floridském sídle zneužíval mladistvé dívky. Epstein se ale nakonec dohodl s prokuraturou a soud ho v roce 2008 poslal na 18 měsíců do vězení. Z trestu si odpykal 13 měsíců, ve vězení navíc prakticky trávil jen noci, neboť mu soud dovolil docházet šestkrát týdně do kanceláře pracovat.

Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer v úterý prohlásil, že Epstein mohl už před léty sedět ve vězení, kdyby s ním tehdejší generální prokurátor neudělal dohodu. Nynější ministr proto musí odstoupit, požaduje Schumer.

Epstein se v roce 2008 díky dohodě s generální prokuraturou vyhnul řízení před federálním soudem. Přiznal se, že svým klientům obstarával nezletilé prostitutky a odseděl si 13 měsíců. Acosta s příslušnou dohodou souhlasil.

Ministr práce na Twitteru napsal, že zločiny, jichž se Epstein dopustil, jsou strašné. Je prý rád, že newyorští vyšetřovatelé proti podnikateli zahájili řízení, které se opírá o nové poznatky.

Prezident Trump mezitím hájil Acostovu práci v jeho administrativě. "Mohu vám říct, že během dvou roků a půl byl prostě vynikajícím ministrem práce," řekl Trump novinářům. Prezident ale připustil, že částečně Acosta za svůj úspěch vděčí prosperující americké ekonomice.

Proti dohodě Epsteina s prokuraturou z roku 2008 se ohradily zneužívané dívky, které ji soudně napadly. Soud na Floridě letos rozhodl, že dohoda byla protizákonná, ale ministerstvo spravedlnosti i tak nevidělo důvod dohodu rušit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy