Emise CO2 se loni vyšplhaly na historické maximum

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 5. 2011 15:44
Vyplývá to z dosud nepublikovaných odhadů Mezinárodní agentury pro energii
Foto: Archiv

Londýn - Emise skleníkových plynů se loni nečekaně zvýšily a dosáhly historického maxima, napsal britský list The Guardian s odvoláním na dosud nepublikované odhady Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Nárůst emisí podle listu ohrožuje šance na udržení globálního oteplování v bezpečných mezích.

Loni se dostalo do atmosféry 30,6 miliardy tun kysličníku uhličitého, tedy o 1,6 miliardy víc než v roce 2009. Hlavním zdrojem emisí bylo spalování fosilních paliv.

Emise z energie poklesly kvůli ekonomické krizi mezi lety 2008 a 2009 mírně z 29,3 na 29 miliard tun.

Podle The Guardian se vzhledem k oživování světových ekonomik loni čekal mírný vzestup, ale jeho výše IEA šokovala. "Očekával jsem nárůst, ale ne tak silný," řekl hlavní ekonom IEA Fatih Birol.

Podle Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) by mělo lidstvo zvládnout zvýšení průměrné teploty planety o dva stupně Celsia, nad touto úrovní už hrozí potenciálně nebezpečné změny.

Snížení je "utopií"

Nicméně s růstem emisí, jaký odhaduje pro rok 2010 IEA, je takový cíl podle Birola jen "hezkou utopií".

"Jsem velmi znepokojen. Je to špatná zpráva. Zůstat pod úrovní dvou stupňů Celsie se stává krajně problematické. Vyhlídky se zhoršují," řekl Birol britskému listu.

Podle něj IEA spočítala, že nemá-li globální teplota vzrůst o víc než o zmíněné dva stupně Celsia, neměly by být v roce 2020 emise oxidu uhličitého větší než 32 miliard tun.

Porostou-li letos emise stejným tempem jako loni, bude tento práh překročen o devět let dříve a bude takřka nemožné udržet globální oteplování ve zvládnutelném rozsahu, napsal The Guardian. "Tyto údaje ukazují, že pokud jde o emise, zdá se být vše ´při starém´."

Nárůst hlavně v rozvojových zemích

Takový vývoj bude podle IPCC znamenat padesátiprocentní pravděpodobnost zvýšení průměrné globální teploty o čtyři stupně do roku 2100," řekl Nicholas Stern z Londýnské ekonomické školy, který před pěti lety připravil pro britskou vládu známou zprávu o globálním oteplování.

Největším zdrojem oxidu uhličitého je spalování fosilních paliv, zvláště pak uhlí.
Největším zdrojem oxidu uhličitého je spalování fosilních paliv, zvláště pak uhlí. | Foto: Ludvík Hradilek

Asi tři čtvrtiny loňského nárůstu emisí pochází z rozvojových zemí. Podle Birola ohrožuje vyhlídky na podstatnější snížení emisí i to, že většina nových elektráren, které se začnou používat v roce 2020, bude na fosilní paliva.

Dalším rizikem je krize v jaderné energetice po havárii v japonské elektrárně Fukušima. Omezování jaderných ambicí bude těžko ve stejné míře nahrazeno obnovitelnou energií, řekl Birol.

Kromě toho jsou zablokována jednání o nové mezinárodní dohodě o změně klimatu. "Význam změny klimatu je v mezinárodní debatě o mnoho menší než před několika lety," řekl britskému listu hlavní ekonom IEA.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy