Emigroval, nebo ne? Rusko řeší odjezd velmistra šachu

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
7. 6. 2013 7:30
Garri Kasparov, ruský šachista a opoziční politik, oznámil, že zatím zůstane v Ženevě
Legendární zápas Karpov-Kasparov po 25 letech.
Legendární zápas Karpov-Kasparov po 25 letech. | Foto: Sport

Moskva (od naší spolupracovnice) - Je ruský šachový velmistr emigrant, nebo není? Nejen v Rusku si lámou hlavu, jak si vyložit slova někdejšího slavného sportovce a pak i opozičního politika.

Legendární šachista Garri Kasparov ve čtvrtek oznámil, že ho obavy z represí přiměly k odjezdu z Ruska.

Přesněji - že se rozhodl zůstat v zahraničí, aby se tak vyhnul možnému trestnímu stíhání.

Spekulace o trvalé emigraci nicméně v minulosti vždy odmítal.

"Syn nepřijede"

Kasparovova matka Klara agentuře ITAR-TASS potvrdila, že její syn v nejbližší době do Ruska nepřijede.

"Garri se v nejbližší době v Rusku opravdu neobjeví. Má nabitý program až do poloviny září," upřesnila.

Zdůraznila však, že jde pouze o dočasné opatření. "Uvidíme, co bude potom. Není třeba nic hrotit. Každopádně je jeho nepřítomnost v Rusku jen dočasná," řekla.

Na opoziční demonstraci.
Na opoziční demonstraci. | Foto: Reuters

O chystané emigraci opozičního předáka se přitom spekulovalo už v dubnu, když rezignoval na své funkce ve vedení hnutí Solidarita. Jeho spolupracovníci tehdy tvrdili, že jde o osobní rozhodnutí politika a že členství v tomto politickém uskupení se vzdát nehodlá.

"Vnímám to tak, že se rozhodl pro emigraci z Ruska," napsal tehdy na Twitteru jeden z předáků Solidarity Ilja Jašin. Kasparov to však odmítl s tím, že pověsti o jeho údajné emigraci jej "překvapily, zarmoutily a šokovaly".

Emigrace? Nikdy

"Emigrace, tedy stálý pobyt v jiné zemi, není v mých plánech a nikdy nebyla. Okolnosti však nahrávají tomu, že musím značnou dobu trávit v zahraničí. Rusko je ovšem jediná země na světě, kterou považuji za svůj domov. Jsem ruský občan a nemám občanství žádné jiné země," uvedl na svém serveru kasparov.com.

Tvrdil zároveň, že šlo o "kremelskou propagandu", které se ovšem chytli i jeho nejbližší spolupracovníci.

Kasparov byl loni zvolen do koordinační rady ruské opozice. Byl i předsedou dozorčí rady americké nevládní organice Human Rights Foundation, která se zabývá podporou disidentů.

Kasparov s Václavem Havlem.
Kasparov s Václavem Havlem. | Foto: Ondřej Besperát

Poslední dobou se angažoval mimo jiné v prosazování evropské verze tzv. Magnitského seznamu, který by zamezil vstupu ruských politiků, co porušují lidská práva, na území Evropské unie.

Někteří ruští politici Kasparovovi v minulosti vytýkali, že se k emigraci připravoval mimo jiné tím, že si v New Yorku pořídil byt. Politik ovšem tvrdí, že šlo pouze o investici peněz, které si vydělal sportovní činností, což prý nijak nesouvisí s jeho politickými aktivitami.

Gurijev dal "přednost svobodě"

Na druhou stranu - Kasparov ruské úřady dlouhodobě irituje. Loni skončil dokonce před soudem, když se zúčastnil nepovolené akce na podporu feministických aktivistek ze skupiny Pussy Riot.

Policie se jej pokusila stíhat také pro bizarní podezření, podle něhož měl "pokousat policistu". Žaloba proti němu však byla později stažena jako nepodložená.

Koncem května se pro emigraci rozhodl známý ruský ekonom Sergej Gurijev, člen expertní komise, jež posuzovala rozsudek nad kdysi nejbohatším Rusem Michailem Chodorkovským. Byl vyšetřován a hrozilo mu trestní stíhání.

"Dávám přednost svobodě," vzkázal z Francie ruským úřadům prostřednictvím listu International Herald Tribune. V rozhovoru prohlásil, že se rozhodl odejít z Ruska, neboť se nechce stát "symbolem politických represí".

 

Právě se děje

Další zprávy