Emigroval, nebo ne? Rusko řeší odjezd velmistra šachu

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
7. 6. 2013 7:30
Garri Kasparov, ruský šachista a opoziční politik, oznámil, že zatím zůstane v Ženevě
Legendární zápas Karpov-Kasparov po 25 letech.
Legendární zápas Karpov-Kasparov po 25 letech. | Foto: Sport

Moskva (od naší spolupracovnice) - Je ruský šachový velmistr emigrant, nebo není? Nejen v Rusku si lámou hlavu, jak si vyložit slova někdejšího slavného sportovce a pak i opozičního politika.

Legendární šachista Garri Kasparov ve čtvrtek oznámil, že ho obavy z represí přiměly k odjezdu z Ruska.

Přesněji - že se rozhodl zůstat v zahraničí, aby se tak vyhnul možnému trestnímu stíhání.

Spekulace o trvalé emigraci nicméně v minulosti vždy odmítal.

"Syn nepřijede"

Kasparovova matka Klara agentuře ITAR-TASS potvrdila, že její syn v nejbližší době do Ruska nepřijede.

"Garri se v nejbližší době v Rusku opravdu neobjeví. Má nabitý program až do poloviny září," upřesnila.

Zdůraznila však, že jde pouze o dočasné opatření. "Uvidíme, co bude potom. Není třeba nic hrotit. Každopádně je jeho nepřítomnost v Rusku jen dočasná," řekla.

Na opoziční demonstraci.
Na opoziční demonstraci. | Foto: Reuters

O chystané emigraci opozičního předáka se přitom spekulovalo už v dubnu, když rezignoval na své funkce ve vedení hnutí Solidarita. Jeho spolupracovníci tehdy tvrdili, že jde o osobní rozhodnutí politika a že členství v tomto politickém uskupení se vzdát nehodlá.

"Vnímám to tak, že se rozhodl pro emigraci z Ruska," napsal tehdy na Twitteru jeden z předáků Solidarity Ilja Jašin. Kasparov to však odmítl s tím, že pověsti o jeho údajné emigraci jej "překvapily, zarmoutily a šokovaly".

Emigrace? Nikdy

"Emigrace, tedy stálý pobyt v jiné zemi, není v mých plánech a nikdy nebyla. Okolnosti však nahrávají tomu, že musím značnou dobu trávit v zahraničí. Rusko je ovšem jediná země na světě, kterou považuji za svůj domov. Jsem ruský občan a nemám občanství žádné jiné země," uvedl na svém serveru kasparov.com.

Tvrdil zároveň, že šlo o "kremelskou propagandu", které se ovšem chytli i jeho nejbližší spolupracovníci.

Kasparov byl loni zvolen do koordinační rady ruské opozice. Byl i předsedou dozorčí rady americké nevládní organice Human Rights Foundation, která se zabývá podporou disidentů.

Kasparov s Václavem Havlem.
Kasparov s Václavem Havlem. | Foto: Ondřej Besperát

Poslední dobou se angažoval mimo jiné v prosazování evropské verze tzv. Magnitského seznamu, který by zamezil vstupu ruských politiků, co porušují lidská práva, na území Evropské unie.

Někteří ruští politici Kasparovovi v minulosti vytýkali, že se k emigraci připravoval mimo jiné tím, že si v New Yorku pořídil byt. Politik ovšem tvrdí, že šlo pouze o investici peněz, které si vydělal sportovní činností, což prý nijak nesouvisí s jeho politickými aktivitami.

Gurijev dal "přednost svobodě"

Na druhou stranu - Kasparov ruské úřady dlouhodobě irituje. Loni skončil dokonce před soudem, když se zúčastnil nepovolené akce na podporu feministických aktivistek ze skupiny Pussy Riot.

Policie se jej pokusila stíhat také pro bizarní podezření, podle něhož měl "pokousat policistu". Žaloba proti němu však byla později stažena jako nepodložená.

Koncem května se pro emigraci rozhodl známý ruský ekonom Sergej Gurijev, člen expertní komise, jež posuzovala rozsudek nad kdysi nejbohatším Rusem Michailem Chodorkovským. Byl vyšetřován a hrozilo mu trestní stíhání.

"Dávám přednost svobodě," vzkázal z Francie ruským úřadům prostřednictvím listu International Herald Tribune. V rozhovoru prohlásil, že se rozhodl odejít z Ruska, neboť se nechce stát "symbolem politických represí".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy