Kanadské lesy ukrývají unikátní vesnici jako vystřiženou z Česka. Dnes je opuštěná

Kanadské lesy ukrývají unikátní vesnici jako vystřiženou z Česka. Dnes je opuštěná
Předci Johna Anthonyho, který se sice už narodil v Kanadě, ale umí česky, zde od poloviny 19. století žili zcela nezávisle na jakékoliv jiné české komunitě.
V tomto domě dřív žila Johnova matka a další členové rodiny.
Místní kostelík je také inspirovaný českou architekturou. Stavěli ho Francouzi.
"Česká" vesnice se nachází v hlubokých lesích, v okolí domů nechybí vinice.
Foto: David Těšínský
David Těšínský
Aktualizováno 27. 12. 2020 21:09
V lesích v kanadském Québecu se ukrývá "česká" vesnice. Postavili ji předci Johna Anthonyho, kteří sem v roce 1846 emigrovali. On sám obývá jediný dům, ve kterém ještě někdo žije. Stavby jsou inspirované českou architekturou, nechybí vinice ani kostelík. Dávní majitelé si dokonce z Prahy nechali dovézt staré lampy a z Tábora jezulátko do kostela.

Vesnici navštívil fotograf David Tešínský. Jeho oficiální stránky naleznete ZDE.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy