Elitního slovenského právníka Valka zřejmě zabila mafie

ČTK ČTK
3. 1. 2014 16:41
Ernest Valko byl zavražděn ve své vile v Limbachu u Bratislavy v listopadu 2010.
Ernest Valko (vpravo).
Ernest Valko (vpravo). | Foto: ČTK

Bratislava - Za vraždou Ernesta Valka, prominentního slovenského právníka a někdejšího předsedy československého Ústavního soudu, "stojí zřejmě mafie".

V pátek to uvedl slovenský list Pravda.

Valko byl zavražděn ve své vile v Limbachu u Bratislavy v listopadu 2010 a pachatel či pachatelé dodnes nebyli dopadeni. Podle Pravdy má vraždu na svědomí zločinecká skupina, specializující se na vylupování sídel boháčů na objednávku.

Policie podle listu nyní pracuje už jen s jedinou verzí, podle které vražda advokáta nebyla v plánu, mělo jít o loupež a hlavně o zcizení údajů o advokátových kontech v cizině. Ale Valko lupiče překvapil a ten jej zastřelil. Kriminalisté tuší, kdo zabíjel, ale kvůli nedostatku důkazů nemohou nikoho obvinit.

Chyba při obhlídce domu

"Problém vznikl při první obhlídce domu po nalezení advokátova těla, která se neprovedla dobře. Proto nastala důkazní nouze. Kdyby se pachatele povedlo usvědčit, skončili by ve vězení na dlouhá léta," řekl listu nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

"Od počátku tvrdím, že případ stoprocentně souvisel s Ernestovou prací. V ten den si někdo přišel vzít něco, co přinesl Ernest domů," připustil analytik Milan Žitný, který býval Valkovým přítelem.

Náhodnou loupež vylučuje a na rozdíl od policejní verze si myslí, že lupič si na Valka schválně počkal. Ale netušil, že se Valko jako zkušený karatista bude bránit.

Valko býval nejen ústavním právníkem, ale i úspěšným advokátem. Slušné honoráře mohl vydělat v dobách, kdy zastupoval stát či státní firmy ve sporech o desítky milionů eur.

Slovenský tisk tvrdí, že policie nedávno získala nové stopy či důkazy, které tříleté pátrání prý posouvají blíže k dopadení pachatelů. Policie se ale zdržuje oficiálního vyjádření.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy