Elitního slovenského právníka Valka zřejmě zabila mafie

ČTK ČTK
3. 1. 2014 16:41
Ernest Valko byl zavražděn ve své vile v Limbachu u Bratislavy v listopadu 2010.
Ernest Valko (vpravo).
Ernest Valko (vpravo). | Foto: ČTK

Bratislava - Za vraždou Ernesta Valka, prominentního slovenského právníka a někdejšího předsedy československého Ústavního soudu, "stojí zřejmě mafie".

V pátek to uvedl slovenský list Pravda.

Valko byl zavražděn ve své vile v Limbachu u Bratislavy v listopadu 2010 a pachatel či pachatelé dodnes nebyli dopadeni. Podle Pravdy má vraždu na svědomí zločinecká skupina, specializující se na vylupování sídel boháčů na objednávku.

Policie podle listu nyní pracuje už jen s jedinou verzí, podle které vražda advokáta nebyla v plánu, mělo jít o loupež a hlavně o zcizení údajů o advokátových kontech v cizině. Ale Valko lupiče překvapil a ten jej zastřelil. Kriminalisté tuší, kdo zabíjel, ale kvůli nedostatku důkazů nemohou nikoho obvinit.

Chyba při obhlídce domu

"Problém vznikl při první obhlídce domu po nalezení advokátova těla, která se neprovedla dobře. Proto nastala důkazní nouze. Kdyby se pachatele povedlo usvědčit, skončili by ve vězení na dlouhá léta," řekl listu nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

"Od počátku tvrdím, že případ stoprocentně souvisel s Ernestovou prací. V ten den si někdo přišel vzít něco, co přinesl Ernest domů," připustil analytik Milan Žitný, který býval Valkovým přítelem.

Náhodnou loupež vylučuje a na rozdíl od policejní verze si myslí, že lupič si na Valka schválně počkal. Ale netušil, že se Valko jako zkušený karatista bude bránit.

Valko býval nejen ústavním právníkem, ale i úspěšným advokátem. Slušné honoráře mohl vydělat v dobách, kdy zastupoval stát či státní firmy ve sporech o desítky milionů eur.

Slovenský tisk tvrdí, že policie nedávno získala nové stopy či důkazy, které tříleté pátrání prý posouvají blíže k dopadení pachatelů. Policie se ale zdržuje oficiálního vyjádření.

 

Právě se děje

před 3 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy