Nové varování: El Niňo se vrací a pocítí to celý svět

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 8. 2014 16:40
Počasí naruby. Extrémní sucha i záplavy, to nás čeká do konce roku, upozorňují Australané.
Satelitní snímek bouře nad USA.
Satelitní snímek bouře nad USA. | Foto: Reuters

Sydney - Tichý oceán se v posledních dvou týdnech oteploval, což může svědčit o obnovení klimatického jevu zvaného El Niňo.

Pacifik otepluje slabý proměnlivý vítr, a pokud to takto bude pokračovat, budou svět s více než padesátiprocentní pravděpodobností po zbytek roku sužovat extrémní výkyvy počasí.

Zatímco některé oblasti postihnou katastrofální záplavy, jinde zavládnou sucha, jež zemědělce připraví o úrodu.

V úterý před tím varovala australská meteorologická služba.

Za běžného stavu jsou pasáty - větry vznikající ve skupinách kolem rovníku - normálně silné a odtlačují vodní masu Tichého oceánu od pobřeží Jižní Ameriky. Při příchodu El Niňa dojde k zeslabení pasátů a prohřáté vody západního Pacifiku se přesouvají v podobě nízké vlny k pobřeží Jižní Ameriky.

Teplá voda je zdrojem vodní vlhkosti a oblačnosti u pobřeží Jižní Ameriky, zatímco v západním Pacifiku panuje suché a horké počasí, popisuje ČTK.

K tomu, aby se svět na El Niňo připravil, vyzvala už v červnu Světová zdravotnická organizace. "Vůči této přírodní síle jsme sice stále bezmocní, můžeme se na ni však připravit," prohlásil generální tajemník meteorologické organizace Spojených národů Michel Jarraud.

Naráží tím na to, že je už v dnešní době do značné míry možné předpovědět, jak se El Niňo v jednotlivých světových regionech projeví.

Nejhůře postižené budou Austrálie, kde meteorologové letos očekávají katastrofální sucha, a Jižní Amerika, kde musejí naopak počítat s mohutnými záplavami. V Indii zase modely předpovídají neobvykle slabé monzunové deště.

El Niňo se vrací pravidelně po dvou až sedmi letech. Naposledy zemské klima ovlivnil na přelomu let 2009/2010.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy