Assange terorizuje Ekvádorce z ambasády. Chtějí se ho zbavit

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 9. 2015 17:55
"Pan Host", jak zaměstnanci velvyslanectví zakladateli WikiLeaks přezdívají, se údajně chová povýšeně a po třech letech domácího vězení v britské metropoli nedokáže ovládat svůj hněv.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Londýn - Osazenstvo ekvádorského velvyslanectví v Londýně si stěžuje na australského whistleblowera Juliana Assange.

"Pan Host", jak lidé na ambasádě zakladateli WikiLeaks přezdívají, se údajně chová povýšeně a po třech letech domácího vězení v britské metropoli je často vzteklý.

Assangovy výbuchy hněvu podle diplomatických depeší, které zveřejnil ekvádorský novinář Fernando Villavicencio a posléze i americký server Buzfeed, stresují zejména ženské osazenstvo, a tak Jihoameričané začali spřádat plány, jak whistleblowera dostat pryč.

Jako Bond?

Ekvádorci zvažovali například "bondovský" útěk přes střechu a následný úprk ve vrtulníku, propašování v převleku a následné zmizení v davu nakupujících v obchodním domě Harrods. Či odnesení v krabici opatřené nápisem diplomatická pošta.

Posledně zmiňovanou únikovou variantu ale Britové očekávali, a tak u vchodu na velvyslanectví instalovali infrakamery.

"Assange by mohl uniknout v nápadném převleku nebo zvolit diskrétní ústup. Mohl by utéct po střechách k nejbližšímu heliportu," psali diplomaté do Ekvádoru, který Assangovi před třemi lety udělil politický azyl.

V depeši zmínili i jeho "prohřešky". První přišel už v září 2012, kdy byl Australan přistižen, kterak manipuluje s počítačovou technikou v místnosti, kam mu Ekvádorci zakázali přístup. Assange poté, co byl přistižen, reagoval velmi podrážděně: udeřil pěstí do monitoru a strážného "tahal za košili".

Příliš pije

V lednu 2013 prý zase Assange ve svém pokoji převrátil knihovnu a udělal přitom takový hluk, že vyděsil celou ambasádu. Mezi opatření, která se personál na ambasádě rozhodl přijmout, prý proto také patří omezení Australanova přístupu k alkoholu.

Assange byl ve Švédsku obviněn ze sexuálního násilí vůči dvěma bývalým spolupracovnicím WikiLeaks a seveřané od té doby usilují o jeho vydání.

Na první ženu měl vyvíjet nátlak, kterým si chtěl vynutit sex, druhou měl znásilnit ve spánku. Whistleblower veškerá obvinění odmítá.

Tvrdí, že jsou vykonstruovaná a mají posloužit k tomu, aby ho mohli Švédové vydat do Spojených států.

Americká justice chce Assange soudit za vyzrazení vojenského tajemství, přesněji zveřejnění nahrávek a dokumentů z válek v Iráku a Afghánistánu. Za to by Australanovi v USA hrozil až trest smrti.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy