Assange terorizuje Ekvádorce z ambasády. Chtějí se ho zbavit

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 9. 2015 17:55
"Pan Host", jak zaměstnanci velvyslanectví zakladateli WikiLeaks přezdívají, se údajně chová povýšeně a po třech letech domácího vězení v britské metropoli nedokáže ovládat svůj hněv.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Londýn - Osazenstvo ekvádorského velvyslanectví v Londýně si stěžuje na australského whistleblowera Juliana Assange.

"Pan Host", jak lidé na ambasádě zakladateli WikiLeaks přezdívají, se údajně chová povýšeně a po třech letech domácího vězení v britské metropoli je často vzteklý.

Assangovy výbuchy hněvu podle diplomatických depeší, které zveřejnil ekvádorský novinář Fernando Villavicencio a posléze i americký server Buzfeed, stresují zejména ženské osazenstvo, a tak Jihoameričané začali spřádat plány, jak whistleblowera dostat pryč.

Jako Bond?

Ekvádorci zvažovali například "bondovský" útěk přes střechu a následný úprk ve vrtulníku, propašování v převleku a následné zmizení v davu nakupujících v obchodním domě Harrods. Či odnesení v krabici opatřené nápisem diplomatická pošta.

Posledně zmiňovanou únikovou variantu ale Britové očekávali, a tak u vchodu na velvyslanectví instalovali infrakamery.

"Assange by mohl uniknout v nápadném převleku nebo zvolit diskrétní ústup. Mohl by utéct po střechách k nejbližšímu heliportu," psali diplomaté do Ekvádoru, který Assangovi před třemi lety udělil politický azyl.

V depeši zmínili i jeho "prohřešky". První přišel už v září 2012, kdy byl Australan přistižen, kterak manipuluje s počítačovou technikou v místnosti, kam mu Ekvádorci zakázali přístup. Assange poté, co byl přistižen, reagoval velmi podrážděně: udeřil pěstí do monitoru a strážného "tahal za košili".

Příliš pije

V lednu 2013 prý zase Assange ve svém pokoji převrátil knihovnu a udělal přitom takový hluk, že vyděsil celou ambasádu. Mezi opatření, která se personál na ambasádě rozhodl přijmout, prý proto také patří omezení Australanova přístupu k alkoholu.

Assange byl ve Švédsku obviněn ze sexuálního násilí vůči dvěma bývalým spolupracovnicím WikiLeaks a seveřané od té doby usilují o jeho vydání.

Na první ženu měl vyvíjet nátlak, kterým si chtěl vynutit sex, druhou měl znásilnit ve spánku. Whistleblower veškerá obvinění odmítá.

Tvrdí, že jsou vykonstruovaná a mají posloužit k tomu, aby ho mohli Švédové vydat do Spojených států.

Americká justice chce Assange soudit za vyzrazení vojenského tajemství, přesněji zveřejnění nahrávek a dokumentů z válek v Iráku a Afghánistánu. Za to by Australanovi v USA hrozil až trest smrti.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy