reklama
 
 

Assange terorizuje Ekvádorce z ambasády. Chtějí se ho zbavit

2. 9. 2015 17:55
"Pan Host", jak zaměstnanci velvyslanectví zakladateli WikiLeaks přezdívají, se údajně chová povýšeně a po třech letech domácího vězení v britské metropoli nedokáže ovládat svůj hněv.

Londýn - Osazenstvo ekvádorského velvyslanectví v Londýně si stěžuje na australského whistleblowera Juliana Assange.

"Pan Host", jak lidé na ambasádě zakladateli WikiLeaks přezdívají, se údajně chová povýšeně a po třech letech domácího vězení v britské metropoli je často vzteklý.

Assangovy výbuchy hněvu podle diplomatických depeší, které zveřejnil ekvádorský novinář Fernando Villavicencio a posléze i americký server Buzfeed, stresují zejména ženské osazenstvo, a tak Jihoameričané začali spřádat plány, jak whistleblowera dostat pryč.

Jako Bond?

Ekvádorci zvažovali například "bondovský" útěk přes střechu a následný úprk ve vrtulníku, propašování v převleku a následné zmizení v davu nakupujících v obchodním domě Harrods. Či odnesení v krabici opatřené nápisem diplomatická pošta.

Posledně zmiňovanou únikovou variantu ale Britové očekávali, a tak u vchodu na velvyslanectví instalovali infrakamery.

"Assange by mohl uniknout v nápadném převleku nebo zvolit diskrétní ústup. Mohl by utéct po střechách k nejbližšímu heliportu," psali diplomaté do Ekvádoru, který Assangovi před třemi lety udělil politický azyl.

V depeši zmínili i jeho "prohřešky". První přišel už v září 2012, kdy byl Australan přistižen, kterak manipuluje s počítačovou technikou v místnosti, kam mu Ekvádorci zakázali přístup. Assange poté, co byl přistižen, reagoval velmi podrážděně: udeřil pěstí do monitoru a strážného "tahal za košili".

Příliš pije

V lednu 2013 prý zase Assange ve svém pokoji převrátil knihovnu a udělal přitom takový hluk, že vyděsil celou ambasádu. Mezi opatření, která se personál na ambasádě rozhodl přijmout, prý proto také patří omezení Australanova přístupu k alkoholu.

Assange byl ve Švédsku obviněn ze sexuálního násilí vůči dvěma bývalým spolupracovnicím WikiLeaks a seveřané od té doby usilují o jeho vydání.

Na první ženu měl vyvíjet nátlak, kterým si chtěl vynutit sex, druhou měl znásilnit ve spánku. Whistleblower veškerá obvinění odmítá.

Tvrdí, že jsou vykonstruovaná a mají posloužit k tomu, aby ho mohli Švédové vydat do Spojených států.

Americká justice chce Assange soudit za vyzrazení vojenského tajemství, přesněji zveřejnění nahrávek a dokumentů z válek v Iráku a Afghánistánu. Za to by Australanovi v USA hrozil až trest smrti.

autor: Petr Jemelka | 2. 9. 2015 17:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama