Assange terorizuje Ekvádorce z ambasády. Chtějí se ho zbavit

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 9. 2015 17:55
"Pan Host", jak zaměstnanci velvyslanectví zakladateli WikiLeaks přezdívají, se údajně chová povýšeně a po třech letech domácího vězení v britské metropoli nedokáže ovládat svůj hněv.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Londýn - Osazenstvo ekvádorského velvyslanectví v Londýně si stěžuje na australského whistleblowera Juliana Assange.

"Pan Host", jak lidé na ambasádě zakladateli WikiLeaks přezdívají, se údajně chová povýšeně a po třech letech domácího vězení v britské metropoli je často vzteklý.

Assangovy výbuchy hněvu podle diplomatických depeší, které zveřejnil ekvádorský novinář Fernando Villavicencio a posléze i americký server Buzfeed, stresují zejména ženské osazenstvo, a tak Jihoameričané začali spřádat plány, jak whistleblowera dostat pryč.

Jako Bond?

Ekvádorci zvažovali například "bondovský" útěk přes střechu a následný úprk ve vrtulníku, propašování v převleku a následné zmizení v davu nakupujících v obchodním domě Harrods. Či odnesení v krabici opatřené nápisem diplomatická pošta.

Posledně zmiňovanou únikovou variantu ale Britové očekávali, a tak u vchodu na velvyslanectví instalovali infrakamery.

"Assange by mohl uniknout v nápadném převleku nebo zvolit diskrétní ústup. Mohl by utéct po střechách k nejbližšímu heliportu," psali diplomaté do Ekvádoru, který Assangovi před třemi lety udělil politický azyl.

V depeši zmínili i jeho "prohřešky". První přišel už v září 2012, kdy byl Australan přistižen, kterak manipuluje s počítačovou technikou v místnosti, kam mu Ekvádorci zakázali přístup. Assange poté, co byl přistižen, reagoval velmi podrážděně: udeřil pěstí do monitoru a strážného "tahal za košili".

Příliš pije

V lednu 2013 prý zase Assange ve svém pokoji převrátil knihovnu a udělal přitom takový hluk, že vyděsil celou ambasádu. Mezi opatření, která se personál na ambasádě rozhodl přijmout, prý proto také patří omezení Australanova přístupu k alkoholu.

Assange byl ve Švédsku obviněn ze sexuálního násilí vůči dvěma bývalým spolupracovnicím WikiLeaks a seveřané od té doby usilují o jeho vydání.

Na první ženu měl vyvíjet nátlak, kterým si chtěl vynutit sex, druhou měl znásilnit ve spánku. Whistleblower veškerá obvinění odmítá.

Tvrdí, že jsou vykonstruovaná a mají posloužit k tomu, aby ho mohli Švédové vydat do Spojených států.

Americká justice chce Assange soudit za vyzrazení vojenského tajemství, přesněji zveřejnění nahrávek a dokumentů z válek v Iráku a Afghánistánu. Za to by Australanovi v USA hrozil až trest smrti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šuráň po deseti letech končí jako prezident svazu minipivovarů, vystřídá ho Voldřich ze Zvíkova

Za nového prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů zvolila čtvrteční valná hromada Michala Voldřicha z Pivovarského dvoru Zvíkov. Po deseti letech vystřídá ve vedení Jana Šuráně, který byl v čele svazu od jeho vzniku. Na pozici už znovu nekandidoval, chce ale nadále organizovat hlavní svazové akce, jako je Festival minipivovarů na Pražském hradě a Jarní cenu sládků, která se koná právě na Zvíkově. Pro zvolení Voldřicha bylo všech 64 přítomných členů svazu.

Místopředsedy svazu se stali Radovan Koudelka ze Zámku Zábřeh - Ostrava a Miloš Hrabák z Pivovaru Welzl Zábřeh. "Bylo to hezkých deset let, podařilo se nám svaz založit a vybudovat to, že nás začali vnímat velcí (výrobci), malí i veřejnost," řekl končící prezident Šuráň.

Zdroj: ČTK
Další zprávy