Ekologická katastrofa na obzoru. V Baltu číhá potopený válečný tanker plný paliva

Zahraničí Zahraničí
30. 9. 2018 16:47
Plavidlo potopilo ruské torpédo v roce 1945. Na palubě mu zbylo přes 800 tisíc galonů paliva, které může uniknout do moře.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Varšava - Na dně Baltského moře už více než 70 let poklidně odpočívá německý tanker Franken. Poblíž polského poloostrova Hel ho v závěru druhé světové války potopilo ruské torpédo.

Plavidlo, které ke konci války několik měsíců zásobovalo ostatní německé lodě palivem, zmizelo pod hladinou 8. dubna 1945. Dnes však znovu děsí, zejména obyvatele Polska. Tanker šel totiž ke dnu právě i se zásobami paliva. Odborníci předpovídají, že jejich únik do moře povede k ekologické katastrofě.

Otázkou není zda vůbec, ale kdy, věří například Benedykt Hac z gdaňského námořního institutu, kterého cituje německý server Deutsche Welle.

Vraku, který po válce připadl Polsku, si dlouho nikdo nevšímal, na žádné námořní cestě nepřekáží. Rozlomený tanker leží v hloubce mezi 48 a 72 metry, příď je asi 800 metrů vzdálená od zbytku trupu. "Prostě tam seděl a nikomu nebyl na obtíž," vysvětluje Hac.

Tanker má kapacitu až na 10 tisíc tun paliva. Přestože většina unikla už během jeho posledních chvil na hladině, přes 800 tisíc galonů mu zůstalo v nádržích. Ty jsou podle Haca neporušené jenom díky "dobrému německému strojírenství".

Jenže ani německá kvalita nedokáže věčně odolávat korozi v hloubce několika desítek metrů pod mořem. Slaná voda za jedno desetiletí ztenčí ocelové stěny cisteren zhruba o jeden milimetr. Ty jsou přitom tlusté 1,5 centimetru. Za více než sedmdesát let tak ztratily přes polovinu svojí šířky.

Není možné ztrácet čas

Únik paliva při zhroucení oslabeného vraku může způsobit v téměř uzavřeném moři nezměrné škody. Jeho "záchrana", tedy vyjmutí cisteren z potopeného tankeru, by podle Haca a jeho týmu vyšla zhruba na osm milionů eur (okolo 200 milionů korun).

Řada odborníků i neziskových organizací se tak snaží přimět úřady k činům. Petici za vyklizení plavidla už podepsaly desítky tisíc lidí.

Šéf německé Nadace pro ochranu Baltského moře Peter Torkler věří, že "už není možné ztrácet čas". Vzhledem ke vzkvétající ekonomice i turistické oblibě Gdaňského zálivu je podle jeho názoru projekt "extrémně důležitý".

Torkler spolupracuje s polskou nadací Mare, která se snaží o blížící se katastrofě informovat úřady i veřejnost. V dubnu díky nim mohli potápěči například zkontrolovat stav vraku. A polský ministr pro lodní dopravu Marek Grobarczyk letos v červenci alespoň ustanovil tým, který se věnuje právě Frankenu.

Nákladný precedens

"Neusilujeme o zatracení kohokoliv, ale snažíme se mobilizovat lidi, aby zachránili ekosystém Gdaňského zálivu," říká šéfka nadace Mare Olga Sarnaová.

Podle Torklera je potíž i v tom, že vraků jsou tisíce a úřady se bojí, že projekt Franken by mohl nastavit nákladný precedens. "Je to něco, o čem lidé na veřejnosti neradi mluví," říká Trorkler. Informace o blížící se ekologické katastrofě přesto začínají podle Deutsche Welle rezonovat i v Německu.

Podívejte se na unikátní podvodní záběry letadlové lodě z druhé světové války

Podívejte se na unikátní podvodní záběry letadlové lodě z druhé světové války | Video: Vulcan Inc.
 

Právě se děje

před 41 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy