Ekologická hrozba u Zélandu trvá. Lodi hrozí rozlomení

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 10. 2011 19:20
Záchranné týmy musely kvůli počasí přerušit odčerpávání topného oleje
Foto: Reuters

Wellington - Námořní záchranné týmy, které se u novozélandského pobřeží od 6. října snaží odčerpat z palivových nádrží uvízlé nákladní lodi Rena topný olej, se musely kvůli špatnému počasí stáhnout.

Hrozba nejhorší ekologické katastrofy v dějinách Nového Zélandu tak trvá dál.

Do moře už uniklo přes 350 z celkových 1700 tun hořlaviny, jež byla v nádržích. Odčerpat se zatím podařilo jen něco okolo 90 tun.

Plavidlo chybou kapitána uvízlo na útesu poblíž přístavu Tauranga a hrozí mu rozlomení.

Loď je navíc ještě silně nakloněná, a tak je rovněž třeba zajistit před sesutím 1368 nákladních kontejnerů, přepravovaných na palubě.

Jedenáct z nich obsahuje nebezpečnou chemikálii ferosilikon, která při styku s vodou snadno vzplane.

Vítr dosahuje 60 km/h, vlny 4 metrů

"(Záchranáři) zasahovali v podmínkách, kdy rychlost větru dosahovala 60 kilometrů za hodinu a loď bičovaly až čtyřmetrové vlny. Musel jsem akci odvolat, protože bychom neudrželi naši loď připoutanou u Reny," cituje zpravodajský server New Zealend Herald vedoucího týmu Andrewa Berryho.

Záchranáři odčerpávají palivo z nákladní lodi prostřednictvím zvláštního potrubí, musejí se však nacházet přímo na palubě. Pomoci by mohla pumpa, která přečerpávání urychlí. Její instalace se přes veškerou snahu zatím nezdařila.

"Příď lodi zůstává pevně zachycena na Astrolabeském útesu. Záď se ale vlivem mořských proudů a větru lehce pohybuje," uvedl velitel zásahu s tím, že poloha plavidla není stabilní.

Trhliny v trupu na pravoboku nepředstavují vzhledem k současnému naklonění lodi vážný problém.

Topný olej nicméně do moře uniká dál. Na pobřeží už bylo nalezeno několik tisíc uhynulých ptáků.

Firma Mediterranean Shipping Company, jejíž náklad Rena převážela, už slíbila, že daruje na likvidaci způsobených škod milion dolarů. Novozélandský ministr dopravy Steven Joyce tento dobrovolný příspěvek označil za "dobrý začátek".

Celkové náklady záchranné operace už se vyšplhaly na čtyři miliony dolarů, což - jak upozorňuje agentura APNZ - ještě zdaleka není konečná suma.

Podle poslední předpovědi počasí by se záchranáři mohli k lodi vrátit možná už ve středu.

Kapitána řecké nákladní lodi, plující pod liberijskou vlajkou, kvůli nehodě ve středu zatkly novozélandské úřady. Obvinily jej z toho, že loď řídil "způsobem, při němž vzniklo zbytečné nebezpečí, že ztroskotá". Hrozí mu za to dvanáct měsíců vězení a pokuta 7800 dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy