"Nechtěnou" loď s 629 zachráněnými běženci přijme Španělsko. Zakotvit může ve Valencii

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2018 15:44
Na lodi Aquarius se nachází 629 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, 11 dalších dětí a sedm těhotných žen. Loď má kapacitu 550 osob a zásoby na jeden další den.
Záchranná loď Aquarius neziskové organizace SOS Méditerranée zachraňuje migranty na Středozemním moři.
Záchranná loď Aquarius neziskové organizace SOS Méditerranée zachraňuje migranty na Středozemním moři. | Foto: Reuters

Barcelona/Řím/Valencie - Loď neziskové organizace SOS Méditerranée s více než šesti stovkami migrantů na palubě, kterou v neděli odmítly přijmout Itálie i Malta, může přistát ve Valencii, oznámil španělský premiér Pedro Sánchez. Informovala o tom agentura Reuters.

Itálii a Maltu za jejich postup kritizovala Evropská komise a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Na lodi Aquarius se nachází 629 uprchlíků, z toho 123 nezletilých bez doprovodu, 11 dalších dětí a sedm těhotných žen. Loď má kapacitu 550 osob a zásoby na jeden den. Itálie ji do přístavu nepustila v neděli a obrátila se na Maltu, aby uprchlíky přijala ona. Malta uvedla, že záchranné operace se uskutečnily v mezinárodních vodách u Libye a koordinovala je Itálie. Zdůraznila, že případ proto nespadá do její kompetence.

Sánchez, který se úřadu ujal minulý týden, vydal pokyn, že loď může zakotvit ve východošpanělském přístavu Valencie, informovala premiérova kancelář. "Je naší povinností předejít humanitární katastrofě a nabídnout těmto lidem bezpečné místo k přistání, abychom tak dostáli svým závazkům v oblasti lidských práv," uvedl Sánchez.

Italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini naznačil, že Itálie hodlá uzavřít přístavy i další lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea Watch, a jež v noci na dnešek vyzdvihla u libyjských břehů z moře kolem 800 migrantů, napsala deník La Repubblica.

Protiimigrační Liga, kterou Salvini vede, chce mimo jiné prosadit masové deportace migrantů, kteří v Itálii žijí bez patřičných dokumentů. Salvini učinil z migrace jedno z hlavních témat předvolební kampaně. Ligu, dříve spíše marginální stranu, v březnu volilo přes 17 procent italských voličů, a nakonec sestavila vládu s protestním Hnutí pěti hvězd.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy