Ehud Olmert rezignoval. Šanci dostane Livniová

Redakce Zah, Reuters
21. 9. 2008 19:10
Rezignaci podle očekávání předložil prezidentovi
Dosluhující Olmert prakticky zastavil mírový proces s Palestinci a poslední rok se soustředil téměř výhradně na obhajobu svého korupčního chování.
Dosluhující Olmert prakticky zastavil mírový proces s Palestinci a poslední rok se soustředil téměř výhradně na obhajobu svého korupčního chování. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský premiér Ehud Olmert předložil svou rezignaci prezidentovi Šimonu Peresovi.

Už během dne o svém plánu informoval izraelskou vládu. Jako prozatimní premiér bude Izrael vést do té doby, než vznikne nová vláda.

Prezident teď složením dočasné koaliční vlády pověří s největší pravděpodobností Cipi Livniovou.

Dosavadní ministryně zahraničí, která se tento týden stala novou předsedkyní nejsilnější izraelské vládní strany Vpřed (Kadima), bude mít na složení nové vlády 42 dnů. Pokud neuspěje, přijdou na řadu předčasné parlamentní volby.

Odcházející Ehud Olmert, který čelí obvinění z korupce, svůj úmysl odejít z postu premiéra netajil. To, že odstoupí z čela vlády po volbách nového předsedy strany, oznámil již v červenci.

ČTĚTE VÍCE: Izrael povede žena. Stranické volby vyhrála Livniová

 

Právě se děje

před 8 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy