Ehud Barak se vrací. Co bude s Olmertem?

rak
13. 6. 2007 10:28
Izraelský expremiér byl zvolen předsedou Strany práce

Jeruzalém - Bývalý izraelský premiér Ehud Barak se vrací do vrcholné politiky. Ve včerejším hlasování si jej za svého nového předsedu zvolili členové vládní Strany práce, a tak na Baraka zřejmě čeká post v kabinetu.

Barakovi dalo svůj hlas 51.2% oprávněných voličů z řad členské základny Strany práce. Pro jeho soupeře, bývalého šéfa tajné služby Šin Bet Amiho Ajalona, se vyslovilo 47.7%. Zbytek hlasů byl neplatný.

"Dneškem pro nás začíná dlouhodobý a obtížný úkol - sjednotit stát Izrael. Také začíná naše mise obnovení důvěry lidí v jejich představitele," prohlásil Barak po oznámení výsledků.  

Olmertův boj o přežití 

Hlavní neznámou nyní zůstává další osud premiéra Ehuda Olmerta. Izraelští komentátoři totiž volby předsedy Strany práce předem označovali za začátek boje o jeho politické přežití.

Infobox

  • V premiérském křesle seděl Ehud Barak v letech 1999-2001. Během jeho krátké vlády, kterou po předčasných volbách předal Arielu Šaronovi, odešli izraelští vojáci z jižního Libanonu a začala druhá palestinská intifáda (lidové povstání).
  • Během své politické kariéry Barak působil jako ministr vnitra a zahraničí ve vládě Jicchaka Rabina. V roce 1996 získal funkci předsedy Strany práce. Po volebním debaklu nejvíce oceněný voják v izraelské historii Barak oznámil, že si chce od politiky odpočinout.
  • Před vstupem do politického života Barak sloužil 36 let v Izraelských obranných silách bojoval v Šestidenní (1967), Jomkippurské (1973) a První libanonské válce (1982). Je jedním z architetků operace v ugandském Entebbe (1978), při které izraelské speciální jednotky zachránili rukojmí z teroristy uneseného letadla Air France.
  • Barak se narodil v roce 1942 v kibucu Mišmar ha-šaron. Na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě studoval matematiku a fyziku. Na kalifornském Standfordu pak ekonomicko-inženýrské systémy.
  • Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová ho popsala jako "povýšeneckého, naježeného mikromanažera," který je ale statečný.  
  • Ami Ajalon byl do své první politické funce do poslaneckého křesla zvolen v loňských parlametních volbách. V koaliční vládě pod vedením strany Kadima ministerské křeslo ale nezískal.
  • V roce 2003 na sebe upozornil poté, co společně s palestinským profesorem Sari Nussejbím představili mírovovou iniciativu s názvem "Hlas národů" Cílem bylo získat u palestinců a izraelců co nejvíc podpisů pro řešení konfliktu, které počítá s vytvořením dvou států a odmítnutí práva na návrat pro palestinské uprchlíky.
  • Svou předchozí kariéru věnoval Ajalon izraelskému námořnictvu. Stejně jako Barak sloužil ve speciálních jednotkách. V letech 1992-1996 námořnictvu velel. Po Rabinově atentátu byl Ajalon "vystřelen" do vedení Šin Bet - tajné služby dohlížející  na domáci bezpečnost. Z bezpečnostních složek odešel před sedmi lety.

"Premiér Olmert musí rezignovat" za politická a vojenská selhání během loňské války proti libanonskému Hizballáhu, vzkázali veřejně oba kandidáti během posledních týdnů. 

Odpor k předsedovi pětičlenné vládní koalice jim ale nezabránil, aby si nechali prostor k politickému manévrování. Průzkumy navíc ukazují, že většina členů Strany práce nechce riskovat ztrátu postavení ve vládě.

"Nepoložím vládu, ale Olmert by měl jít," pojmenovává jejich přístup izraelský analytik Josi Alpher. "Ať tak, nebo jinak, znamená to, že během roku nás čekají předčasné volby." Politolog Hebrejské univerzity v Jeruzalémě Gideon Rahat dodává: "Čekání na přeměnu kabinetu je u konce."

Barak: Já jediný porazím Bibiho

Od loňské Druhé libanonské války se  zásadně proměnily sympatie voličů k politickým stranám. Kdyby teď Izraelci volili nový Kneset, s přehledem by vyhrál pravicový blok Likud s 30 až 34 křesly.

Vítěz loňských voleb, Olmertova Kadima ("Vpřed"), by získal ve 120členném parlamentu 10 poslaneckých mandátů, což je o 19 méně, než kolika v parlamentu disponuje nyní.

"Musíte se zeptat sami sebe, kdo může porazit Benjamina Netanjahua v parlamentních volbách. Koho byste chtěli vidět v čele země v čase války? A kdo má kuráž usilovat o mír?" snažil se před úterním hlasováním v deníku Jediot Achronot přesvědčit Barak voliče.

Ehud Olmert a Amir Perec. Stín druhé libanonské války je nenechá na pokoji. Zatímco ministr obrany už končí, premiér se stále drží ve vládě. Podle komentátorů právě nástup nového vedení labouristů pravděpodobně změní obsazení kabinetu.
Ehud Olmert a Amir Perec. Stín druhé libanonské války je nenechá na pokoji. Zatímco ministr obrany už končí, premiér se stále drží ve vládě. Podle komentátorů právě nástup nového vedení labouristů pravděpodobně změní obsazení kabinetu. | Foto: Reuters

Odhady veřejného mínění ale uvádějí, že Likud Benjamina Netanjahua by s přehledem porazil Stranu práce pod vedením Ajalona i Baraka. V prvním případě by labouristé v parlamentu získali 23 mandátů, v druhém 16. 

Návrat do politiky

Barak se vrací do politiky po šestileté přestávce.

Jeho premiérské období v letech 1999-2001 skončilo nezdarem poté, co zkolabovala mírová jednání s Palestinci a vypukla druhá intifáda (lidové povstání - pozn. red.).

Návrat do vrcholné politické funkce možná dnes potká dalšího veterána izraelské politiky - vicepremiéra Šimona Perese. Kneset rozhodne, zda se stane devátým izraelským prezidentem.

 

Právě se děje

Další zprávy