Egyptský soud poslal na smrt 683 členů Muslimského bratrstva

Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
28. 4. 2014 9:46
Nejvyšší trest byl uložen za účast na loňské násilné demonstraci. Mezi odsouzenými je i vedoucí hnutí Muhammad Badí.
Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí.
Vůdce Muslimského bratrstva Muhammad Badí. | Foto: Reuters

Minjá - Egyptský soud uložil 683 islamistům z Muslimského bratrstva trest smrti za účast na loňské násilné demonstraci.

Podle agentury AP je mezi odsouzenými i vůdce hnutí Muhammad Badí.

Islamisté, z nichž je pouze 50 ve vazbě a ostatní jsou na útěku, se ale ještě mohou odvolat.

Nejvyšší trest padl mimo jiné za útok na policejní stanici ve městě Minjá, jehož se dopustili stoupenci bratrstva 14. srpna loňského roku. Jeden z policistů tehdy přišel o život.

Proces v Minjá se konal měsíc poté, co soud poslal na popraviště 529 jiných příslušníků islamistického hnutí. Soudce ale při vynášení pondělního rozsudku 492 z nich zmírnil trest na doživotí.

Protivládní demonstrace v Káhiře. Napětí v Egyptě nepolevuje.
Protivládní demonstrace v Káhiře. Napětí v Egyptě nepolevuje. | Foto: Reuters

Krvavé nepokoje vypukly loni po sesazení demokraticky zvoleného prezidenta Muhammada Mursího, který je sám souzen ve čtyřech procesech. Muslimské bratrstvo bylo po převzetí moci armádou zařazeno mezi teroristické organizace.

Odvolací soud rozsudky zruší, předvídají média

Soudní řízení s oběma skupinami lidí byla mimořádně krátká - konala se vždy jenom dvě stání, což vyvolalo kritiku ochránců lidských práv i Spojených národů

Podle lidskoprávní organizace Human Rigth Watch přelíčení trvala jen několik hodin a advokátům obžalovaných nebyl poskytnut prostor k obhajobě.

Egyptské sdělovací prostředky a právníci nicméně očekávají, že odvolací soud verdikty zruší a nařídí nové procesy. Většina z obžalovaných tvrdí, že na demonstraci, o niž se v procesu jedná, vůbec nebyli. Rozsudky smrti musí podle egyptských zákonů ještě potvrdit náboženská autorita.

Kormidla se nejspíš chopí Sísí

Po vítězných volbách v roce 2012 Mursího vláda nezvládla vyřešit ekonomické a bezpečnostní problémy země, což vedlo k masovým demonstracím a skončilo násilným převzetím moci armádou.

Abdal Fattáh Sísí
Abdal Fattáh Sísí | Foto: Reuters

Hromadný rozsudek smrti přichází před květnovými prezidentskými volbami, v nichž se bude ucházet o přízeň voličů nyní již bývalý šéf egyptské armády Abdal Fattáh Sísí. Ten se vzdal funkce právě proto, aby mohl kandidovat.

Členové a příznivci Muslimského bratrstva se chystají volbu bojkotovat. Sísí je ale přesto jasným favoritem a pro mnoho lidí jediným, kdo je schopný situaci v zemi pyramid stabilizovat.

Jeho jediným oponentem bude levicový kandidát Hamdín Sabahí, který skončil v minulé prezidentské volbě třetí.

 

Právě se děje

Další zprávy