Egyptský soud poslal do vězení přes 150 lidí za účast na protivládních demonstracich

ČTK ČTK
15. 5. 2016 18:12
Více než 150 lidí bylo v Egyptě odsouzeno za účast na dubnových protivládních demonstracích. Lidé protestovali proti podstoupení dvou sporných ostrovů Saudské Arábii, které odsouhlasil prezident Abdal Fattáh Sísí. Káhira nyní tvrdí, že ostrovy patří Saúdské Arábii, která v roce 1950 jen požádala Egypt, aby oblast chránil před Izraelem. Demonstranti dostali tresty v rozmezí od dvou do pěti let, někteří musejí zaplatit pokutu ve výši 100 tisíc egyptských liber (270 tisíc Kč).
Demonstrace v Egyptě
Demonstrace v Egyptě | Foto: REUTERS/Amr Abdallah Dalsh

Káhira - Dva egyptské soudy v sobotu poslaly dohromady více než 150 lidí do vězení za účast na dubnových protivládních demonstracích. Informoval o tom list Al-Ahrám. Odsouzení protestovali proti rozhodnutí prezidenta Abdal Fattáha Sísího postoupit Saúdské Arábii dva sporné ostrovy v Rudém moři.

Odsouzení 51 lidí, částečně v nepřítomnosti, oznámily egyptské úřady již v sobotu. V neděli uvedly, že do vězení půjde na základě sobotního rozhodnutí jiného soudu dalších 101 lidí. Demonstranti dostali tresty v rozmezí od dvou do pěti let, někteří musejí zaplatit pokutu ve výši 100 tisíc egyptských liber (270 tisíc Kč).

Rozsudky padly na základě zákona z roku 2013, který v podstatě zabraňuje konání jakýchkoli pouličních protestů. Některé odsouzené soud uznal vinnými také z členství v teroristické organizaci.

Během demonstrací 15. a 25. dubna egyptská policie zadržela a posléze obvinila celkem asi 300 lidí. Protestovali proti překvapivému rozhodnutí prezidenta Sísího, který po setkání se saúdskoarabským králem Salmánem oznámil, že Rijádu vrátí ostrovy Tírán a Sanáfír v ústí Akabského zálivu do Rudého moře.

Káhira nyní tvrdí, že ostrovy patří Saúdské Arábii, která v roce 1950 jen požádala Egypt, aby oblast chránil před Izraelem. Židovský stát se ostrovů zmocnil v roce 1967, na základě mírové dohody z roku 1979 je ale Egyptu vrátil.

 

Právě se děje

Další zprávy