Někteří policisté se dopouštějí trestuhodných činů, míní egyptský prezident a chce přísnější postih

ČTK ČTK
19. 2. 2016 21:00
Egypt je dlouhodobě kritizován za nepřiměřené metody policistů, nevole vyeskalovala při nedávném incidentu, kdy policista zastřelil řidiče taxíku. Dav pak na policistu zaútočil, až skončil v nemocnici a nakonec byl zatčen. Zvedla se vlna demonstrací a protestů. Prezident Abdal Fattáh Sísí nařídil potrestání všech policistů, kteří neoprávněně zaútočili na civilisty. Ministr nitra tak připravuje novelu zákona, který zpřísní tresty policistům, zneuživajícím svoje pravomoce.
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí | Foto: Reuters

Káhira - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nařídil ministrovi vnitra, aby byli pohnáni k odpovědnosti všichni policisté, kteří zaútočí na civilisty. Ministr má podle agentury Reuters předložit parlamentu i návrh dodatku zákona, který zpřísní tresty policistům, kteří zneužívají svého postavení.

Oznámení přišlo den poté, co jeden policista zastřelil řidiče taxíku. To způsobilo, že místní obyvatelé pak zaútočili na policistu a vyvolalo demonstrace u budovy ministerstva vnitra. Úřad dnes oznámil, že policista, kterého po zabití řidiče lidé zbili a který skončil v nemocnici, byl zatčen.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv již léta pravidelně obviňují egyptské bezpečnostní služby, že zadržené osoby mučí a nezřídka také ubijí. Násilnické počínání policie patřilo k hlavním roznětkám lidové vzpoury v lednu 2011, která svrhla autoritářského prezidenta Husního Mubaraka.

Prezident Sísí připustil, že i nyní se "určitý počet policistů" dopouští trestuhodných činů. "Tyto činy musejí přestat a viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti. To si vyžaduje dodatek zákona či nový zákon," uvedla v prohlášení jeho kancelář. Návrh má být předložen parlamentu do 15 dnů.

Napětí mezi obyvateli a policií v posledních letech zvlášť vzrostlo za pouličních masových protestů v roce 2011, kdy přišlo o život více než 800 lidí. Mnoho policistů, kteří byli ze zabíjení obviněni, bylo osvobozeno či vyvázlo s nízkými tresty.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy