Tři nouzová přistání. Egyptský airbus měl krátce před osudným letem problémy

Martin Novák Martin Novák
2. 6. 2016 11:16
Airbus A320, který se zřítil 19. května do Středozemního moře, se před posledním letem třikrát vracel kvůli problémům. Tvrdí to francouzský expert Jean-Paul Troadec. "Není normální, aby se letadlo vracelo kvůli nějakým problémům a pak znovu letělo, aniž by se zjistilo, o jakou závadu šlo,“ uvedl bývalý šéf leteckých vyšetřovatelů v televizi France 3.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

PařížEgyptský airbus, který se zřítil v květnu do Středozemního moře, před tímto letem musel třikrát přistát s problémy a lze to označit za nouzová přistání.

Přístoje hlásily kouř na palubě.

S novou, dosud nezveřejněnou informací přišel ve vysílání televizní stanice France 3 bývalý šéf Francouzského úřadu pro bezpečnost letectví (BEA) Jean-Paul Troadec.

K nouzovým přistáním podle něj došlo během šesti letů mezi Asmarou, Káhirou, Tunisem a Paříží během pouhého jednoho či dvou dnů krátce před pádem do moře 19. května.

Troadec se odvolává na zprávy vyšetřovacího týmu, ačkoliv neřekl, o jakou přesnou závadu mělo jít.

"Není normální, aby se letadlo vracelo kvůli nějakým problémům a pak znovu letělo, aniž by se zjistilo, o jakou závadu šlo," uvedl Troadec, který stál v čele BEA.

Identifikační systém letadla ACARS předal prostřednictvím satelitů či radiofrekvencí z letadla krátká automatická hlášení o závadách. Egyptské úřady to ovšem popírají.

Letoun společnosti EgyptAir se zřítil do moře během letu z Paříže do Káhiry, zemřelo všech 66 lidí na palubě.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Před pádem posádka hlásila kouř na palubě. Verzi o možném teroristickém útoku zatím odporuje skutečnost, že se k útoku nikdo nepřihlásil.

Když loni v říjnu spadlo ruské letadlo společnosti Metrojet nad Sinajem, teroristická organizace Islámský stát se na internetu k akci přihlásila a zveřejnila i fotografii výbušného zařízení, které její člověk pronesl na palubu.

(Oním člověkem je podle nepotvrzených informací zaměstnanec EgyptAir na letišti v Šarm aš-Šajchu.)

Francouzská loď Laplace v pondělí v moři zachytila signál jedné z černých skříněk egyptského letu MS804. Pátrání se tak zúžilo na oblast o rozloze několika kilometrů čtverečních.

Experti potřebují vyzvednout záznam s daty o letu a také skříňku, na které je zvukový záznam veškerého dění v pilotní kabině.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy