Tři nouzová přistání. Egyptský airbus měl krátce před osudným letem problémy

Martin Novák Martin Novák
2. 6. 2016 11:16
Airbus A320, který se zřítil 19. května do Středozemního moře, se před posledním letem třikrát vracel kvůli problémům. Tvrdí to francouzský expert Jean-Paul Troadec. "Není normální, aby se letadlo vracelo kvůli nějakým problémům a pak znovu letělo, aniž by se zjistilo, o jakou závadu šlo,“ uvedl bývalý šéf leteckých vyšetřovatelů v televizi France 3.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

PařížEgyptský airbus, který se zřítil v květnu do Středozemního moře, před tímto letem musel třikrát přistát s problémy a lze to označit za nouzová přistání.

Přístoje hlásily kouř na palubě.

S novou, dosud nezveřejněnou informací přišel ve vysílání televizní stanice France 3 bývalý šéf Francouzského úřadu pro bezpečnost letectví (BEA) Jean-Paul Troadec.

K nouzovým přistáním podle něj došlo během šesti letů mezi Asmarou, Káhirou, Tunisem a Paříží během pouhého jednoho či dvou dnů krátce před pádem do moře 19. května.

Troadec se odvolává na zprávy vyšetřovacího týmu, ačkoliv neřekl, o jakou přesnou závadu mělo jít.

"Není normální, aby se letadlo vracelo kvůli nějakým problémům a pak znovu letělo, aniž by se zjistilo, o jakou závadu šlo," uvedl Troadec, který stál v čele BEA.

Identifikační systém letadla ACARS předal prostřednictvím satelitů či radiofrekvencí z letadla krátká automatická hlášení o závadách. Egyptské úřady to ovšem popírají.

Letoun společnosti EgyptAir se zřítil do moře během letu z Paříže do Káhiry, zemřelo všech 66 lidí na palubě.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Před pádem posádka hlásila kouř na palubě. Verzi o možném teroristickém útoku zatím odporuje skutečnost, že se k útoku nikdo nepřihlásil.

Když loni v říjnu spadlo ruské letadlo společnosti Metrojet nad Sinajem, teroristická organizace Islámský stát se na internetu k akci přihlásila a zveřejnila i fotografii výbušného zařízení, které její člověk pronesl na palubu.

(Oním člověkem je podle nepotvrzených informací zaměstnanec EgyptAir na letišti v Šarm aš-Šajchu.)

Francouzská loď Laplace v pondělí v moři zachytila signál jedné z černých skříněk egyptského letu MS804. Pátrání se tak zúžilo na oblast o rozloze několika kilometrů čtverečních.

Experti potřebují vyzvednout záznam s daty o letu a také skříňku, na které je zvukový záznam veškerého dění v pilotní kabině.

 

Právě se děje

Další zprávy