Egyptské volby vyhrál Sísí, ale účast byla nečekaně slabá

ČTK Zahraničí Reuters ČTK, Zahraničí, Reuters
Aktualizováno 29. 5. 2014 12:04
Bývalý generál potřeboval k posílení své legitimity vysokou volební účast. Nehlasovala ani polovina Egypťanů.
Noční oslavy na náměstí Tahrír v Káhiře.
Noční oslavy na náměstí Tahrír v Káhiře. | Foto: Reuters

Káhira - Předběžné výsledky prezidentských voleb v Egyptě potvrzují předpokládané jasné vítězství Abdala Fattáha Sísího.

Ačkoliv konečná čísla budou známa až příští týden, maršálovi příznivci již v noci bouřlivě oslavovali v ulicích Káhiry.

Radost ze zvolení ale bývalému šéfovi armády Sísímu podle agentur kazí to, že k volebním urnám přišlo mnohem méně lidí, než očekával.

Sísí v kravatě zdraví lidi před volební místností v Káhiře.
Sísí v kravatě zdraví lidi před volební místností v Káhiře. | Foto: Reuters

96 ku 3

Na konci sčítání hlasů Sísí podle zdrojů agentury Reuters získal 96 procent odevzdaných hlasů, zatímco jeho jediný protikandidát - levičák Hamdín Sabbáhí - jen necelá čtyři procenta. Ostatní hlasy byly označeny za neplatné.

Volební účast činila 44 procent z 54 milionů voličů.

Nepomohlo ani to, že vláda vyhlásila druhý den hlasování - úterý - mimořádným svátkem s pracovním volnem a volit se oproti původnímu plánu mohlo ještě ve středu.

Oslabená legitimita

Slabá účast tak oslabuje legitimitu vůdce, který se k moci dostal loni v červenci vojenským převratem a svržením prezidenta Muhammada Mursího.

Sísí doufal ve vyšší účast a před volbami hovořil o tom, že chce, aby ho zvolilo 40 milionů lidí, což by předpokládalo víc než osmdesátiprocentní aktivitu voličů.

I tak má podle listu Al-Ahrám podporu 26 milionů voličů, tedy dvojnásobnou oproti Mursímu. Maršál dokonce zvítězil i ve vesnici, kde se Mursí narodil.

Vojáci v ulicích Káhiry v první den voleb.
Vojáci v ulicích Káhiry v první den voleb. | Foto: Reuters

V oblastech, kde měl Mursí a jeho Muslimské bratrstvo velkou podporu, hlasovalo jen velmi málo lidí.

Zpátky na Tahríru

Konečné výsledky voleb mají být oficiálně oznámeny až příští týden, ale tisíce lidí už zaplavily ulice metropole, aby do čtvrtečních ranních hodin slavily vítězství svého hrdiny.

Nad jejich hlavami vlály egyptské státní vlajky a městem se rozléhalo houkání aut.

Oslavy se soustředily na náměstí Tahrír, které se stalo symbolem protivládních protestů během povstání z roku 2011. Přívrženci Sísího udělali v Káhiře i ohňostroj.

Sísí sliboval v kampani obnovu stability po chaotickém období vlády Muslimského bratrstva. Bratrstvo je nyní řazeno k teroristickým organizacím a své početné stoupence vyzvalo k bojkotu voleb.

Analytik Karim Bitar prohlásil, že v době, kdy byl svržen Husní Mubarak, jenom málo lidí tušilo, že o tři roky později "se nechá 96 procenty hlasů zvolit maršál v černých brýlích jako nový faraon, který v kampani ani nemusel představit žádný program".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy