Loňský masakr v ulicích Káhiry byl naplánovaný, tvrdí HRW

Ondřej Chlupáček
12. 8. 2014 20:33
Podle ochránců lidských práv je incident "největším zabíjením civilistů v novodobé historii“.
Oficiálně při zásahu zemřelo 817 lidí, podle aktivistů jich bylo přes tisíc.
Oficiálně při zásahu zemřelo 817 lidí, podle aktivistů jich bylo přes tisíc. | Foto: Reuters

Káhira - Před rokem egyptské bezpečnostní složky krvavě rozbily u mešity Rabaa al-Adawiya tábory stoupenců sesazeného prezidenta Muhammada Mursího.

Americká lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) nyní zveřejnila zprávu, podle níž bylo zabití stovek lidí při protivládních nepokojích předem naplánované.

Oficiálně zemřelo 817 Egypťanů, podle aktivistů jich ale bylo přes tisíc.

Podle výkonného ředitele HRW Kennetha Rotha je loňský incident "případ největšího zabíjení civilistů v novodobé historii".

Zároveň ho kvůli jeho systematičnosti označil za zločin proti lidskosti.

Buldozery a automatické zbraně

Zpráva akci považuje za "násilný krok plánovaný v nejvyšších patrech egyptské vlády". Úředníci, kteří mají mrtvé na svědomí, jsou stále u moci a podle Rotha se mají z čeho zodpovídat.

Organizace Human Rights Watch se rok zabývala demonstracemi stoupenců Muslimského bratrstva, kteří byli loni za pomoci buldozérů a automatických zbraní násilně rozehnáni.

Demonstranti vyšli do ulic, aby vyjádřili nesouhlas se sesazením demokraticky zvoleného Mursího tehdejším šéfem egyptské armády (a nynějším prezidentem) Abdalem Fattáhem Sísím.

Ten dal k násilnostem svolení. Pod jeho velením zahájila armáda brutální útok.

Egypt nechce v zemi zaměstnance HRW

Vláda Egypta po protestech pochválila zdrženlivost armády během nepokojů. Podle oficiální verze stoupenci Mursího a Muslimského bratrstva napadli bezpečnostní složky, které se v reakci na to jenom bránily.

Ředitel Roth se svou kolegyní Sarah Leah Whitsonovou, šéfkou oddělení pro severní Afriku a Blízký východ, měl v pondělí 11. 8. namířeno do Egypta, kde se na tiskové konferenci zveřejňovaly výsledky zmíněné zprávy.

Místo toho byli oba právníci dvanáct hodin drženi na letišti v Káhiře a následně vypovězeni ze země.

Egyptská vláda zatím zprávu HRW nekomentovala a všem jejím zaměstnancům zakázala vstup do země.

 

 

Právě se děje

před 41 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy