Loňský masakr v ulicích Káhiry byl naplánovaný, tvrdí HRW

Ondřej Chlupáček
12. 8. 2014 20:33
Podle ochránců lidských práv je incident "největším zabíjením civilistů v novodobé historii“.
Oficiálně při zásahu zemřelo 817 lidí, podle aktivistů jich bylo přes tisíc.
Oficiálně při zásahu zemřelo 817 lidí, podle aktivistů jich bylo přes tisíc. | Foto: Reuters

Káhira - Před rokem egyptské bezpečnostní složky krvavě rozbily u mešity Rabaa al-Adawiya tábory stoupenců sesazeného prezidenta Muhammada Mursího.

Americká lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) nyní zveřejnila zprávu, podle níž bylo zabití stovek lidí při protivládních nepokojích předem naplánované.

Oficiálně zemřelo 817 Egypťanů, podle aktivistů jich ale bylo přes tisíc.

Podle výkonného ředitele HRW Kennetha Rotha je loňský incident "případ největšího zabíjení civilistů v novodobé historii".

Zároveň ho kvůli jeho systematičnosti označil za zločin proti lidskosti.

Buldozery a automatické zbraně

Zpráva akci považuje za "násilný krok plánovaný v nejvyšších patrech egyptské vlády". Úředníci, kteří mají mrtvé na svědomí, jsou stále u moci a podle Rotha se mají z čeho zodpovídat.

Organizace Human Rights Watch se rok zabývala demonstracemi stoupenců Muslimského bratrstva, kteří byli loni za pomoci buldozérů a automatických zbraní násilně rozehnáni.

Demonstranti vyšli do ulic, aby vyjádřili nesouhlas se sesazením demokraticky zvoleného Mursího tehdejším šéfem egyptské armády (a nynějším prezidentem) Abdalem Fattáhem Sísím.

Ten dal k násilnostem svolení. Pod jeho velením zahájila armáda brutální útok.

Egypt nechce v zemi zaměstnance HRW

Vláda Egypta po protestech pochválila zdrženlivost armády během nepokojů. Podle oficiální verze stoupenci Mursího a Muslimského bratrstva napadli bezpečnostní složky, které se v reakci na to jenom bránily.

Ředitel Roth se svou kolegyní Sarah Leah Whitsonovou, šéfkou oddělení pro severní Afriku a Blízký východ, měl v pondělí 11. 8. namířeno do Egypta, kde se na tiskové konferenci zveřejňovaly výsledky zmíněné zprávy.

Místo toho byli oba právníci dvanáct hodin drženi na letišti v Káhiře a následně vypovězeni ze země.

Egyptská vláda zatím zprávu HRW nekomentovala a všem jejím zaměstnancům zakázala vstup do země.

 

 

Právě se děje

před 14 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy