Egyptská letiště obchází strach. Rusové tam chtějí kvůli bezpečnosti vlastní experty

Martin Novák Martin Novák
29. 3. 2016 19:10
Pro Egypt je především velmi špatnou zprávou, že zásadní bezpečnostní pochybení se opakuje po necelém půlroce. Loni 31. října pronesl zaměstnanec společnosti Egypt Air do zavazadlového prostoru ruského letadla nálož, která za letu explodovala a zabila 224 lidí. Rusko žádá, aby na letištích byli přítomni jeho bezpečnostní experti.
Útěk z uneseného letadla v Larnace.
Útěk z uneseného letadla v Larnace. | Foto: Reuters

Káhira - Ozbrojený únosce se dostane do kokpitu letadla a přinutí kapitána měnit kurz. Z cestujících jsou během několika vteřin rukojmí.

To byla noční můra mnoha posádek v 70. a 80. letech, kdy byly únosy kvůli nedokonalým bezpečnostním opatřením časté.

Po 11. září 2001 jich ubylo, ale úterní přepadení airbusu na egyptské vnitrostátní lince ukazuje, že jsou stále možná. Muž vyhrožoval kapitánovi použitím sebevražedného pásu a stoj přistál na Kypru, kde únosce žádal propuštění vězňů v Egyptě.

Pro Káhiru je především velmi špatnou zprávou, že zásadní bezpečnostní pochybení se opakuje po necelém půlroce.

Nevíme sice, jakou měl únosce zbraň, ale šlo o něco, co kapitána přesvědčilo, aby uposlechl. Zřejmě věrnou napodobeninu sebevražedného pásu s výbušninami.

Několik hodin poté kvůli obavám z terorismu káhirské letiště odložilo odlet stroje Egypt Air do New Yorku.

Loni 31. října pronesl zaměstnanec stejných aerolinek do zavazadlového prostoru ruského letadla nálož, která následně za letu explodovala. A zabila 224 lidí.

Ačkoliv Káhira oficiálně nesdělila žádné výsledky vyšetřování, z úniků informací vyplývá, že pachatel měl volný přístup k letadlům a jeho příbuzný bojoval v řadách teroristické organizace Islámský stát v Sýrii.

Bezpečnost egyptských letišť se stala vážným mezinárodním problémem. Vláda si nedávno najala britskou expertní firmu Control Risk, která má provést celkovou revizi vzdušných přístavů v Káhiře a Šarm aš-Šajchu.

O Alexandrii, z níž airbus se 64 lidmi na palubě v úterý startoval, se dohoda nezmiňuje.

"Demonstrujeme celému světu, že podnikáme kroky k zajištění bezpečí Egypťanů i našich hostů,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters egyptský ministr turistiky Hišám Zázu.

Naopak "nedohoda" s Ruskem spíše demonstruje světu problém, který Egypt má.

Rusko totiž před obnovením přímých letů z Moskvy a svých dalších letišť žádalo, aby na egyptských letištích mohli pracovat ruští bezpečnostní experti. To Egypťané odmítli jako zásah do své suverenity.

Pravidelné lety z Moskvy mají být podle plánu obnoveny v dubnu, charterové spoje do turistických letovisek, jako jsou Hurghada nebo Šarm aš-Šajch, jsou ale zrušeny do odvolání.

Snahu mít na místě ruské odborníky potvrdil ruský ministr dopravy Maxim Sokolov.

Pro Egypt je tristní, že jediným podobným případem v posledních letech, kdy se někomu podařilo pronést na palubu výbušninu nebo zbraň, je somálské Mogadišo.

Britský list Daily Mail se před časem zaměřil ve své reportáží i na bezpečnostní rámy před některými hotely v Šarm aš-Šajchu na Sinaji. Zjistil, že jsou často nefunkční a jen "pro okrasu“.

 

Právě se děje

Další zprávy