Egyptské básnířce hrozí vězení za kritiku rituálních obětí

ČTK ČTK
28. 1. 2015 23:15
Naútová na Facebooku kritizovala zvyk obětovat zvířata o muslimském svátku íd al-adhá. "Miliony nevinných stvoření čeká odporná smrt při masakru, který lidé páchají už deset a půl století," napsala.
Fátima Naútová na snímku z roku 2008.
Fátima Naútová na snímku z roku 2008. | Foto: Reuters

Káhira - Až tři roky vězení hrozí přední egyptské básnířce Fátimě Naútové za to, že na Facebooku kritizovala obětování zvířat během jednoho muslimského svátku. Proces s ní začal ve středu. Její případ podle kritiků dokládá, jak se egyptská vláda snaží omezovat svobodu slova, informovala agentura Reuters.

Naútová označila za "noční můru" sen muslimského proroka Abraháma, v němž mu podle náboženského učení bůh nařizuje, aby obětoval svého syna, a podrobil se tak zkoušce víry. Než Abrahám syna stihl zabít, nahradil ho bůh za beránka.

Naútová na Facebooku kritizovala zvyk obětovat zvířata během muslimského svátku obětování íd al-adhá. "Miliony nevinných stvoření čeká odporná smrt při masakru, který lidé páchají už deset a půl století," napsala Naútová. "Tento masakr se opakuje rok co rok kvůli noční můře jednoho počestného muže o jeho dobrém synovi," uvedla také.

Básnířka byla obžalována z pohrdání islámem, šíření sektářství a narušování veřejného klidu. Všechna obvinění odmítá. Pokud ji soud shledá vinnou, hrozí jí podle justičních zdrojů od šesti měsíců do tří let vězení.

Obránci lidských práv upozorňují, že od nástupu vlády prezidenta Abdala Fattáha Sísího se stát snaží nasadit lidem náhubek. Nicméně na osoby, které údajně urážejí islám, se justice začala zaměřovat už dřív. Takové případy se objevovaly už po svržení autokratického prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011, nikoli výhradně až po pádu Muhammada Mursího z Muslimského bratrstva v roce 2013.

Soudy v Egyptě v letech 2011 až 2013 uznaly vinnými 27 ze 42 lidí obžalovaných z pohrdání náboženstvím, uvedla Egyptská iniciativa pro osobní práva.

Vláda v Káhiře odmítá, že by jakýmkoliv způsobem omezovala svobodu slova nebo vyznání. Tvrdí, že do záležitostí justice nezasahuje.

V Egyptě byli loni k sedmi- až desetiletému vězení odsouzeni tři novináři z katarské televize Al-Džazíra za údajnou propagaci nyní zakázaného Muslimského bratrstva a šíření nepravdivých zpráv o Egyptě. Tento proces se stal terčem kritiky po celém světě kvůli nerespektování svobody slova. Začátkem letošního roku odvolací soud nařídil v tomto případu nový proces.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy