Egyptská armáda zabila na severu Sinaje 52 podezřelých ozbrojenců

ČTK ČTK
8. 10. 2018 19:13
Egyptská armáda označila 52 ozbrojenců za velmi nebezpečné a doplnila, že měli automatické pušky, munici, granáty a drony. O život při operaci přišli i tři egyptští vojáci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptské bezpečnostní složky na severu Sinajského poloostrova usmrtily 52 podezřelých ozbrojenců. Podle agentury Reuters o tom informovala egyptská armáda.

Káhira letos v únoru zahájila rozsáhlou protiteroristickou operaci nejen na Sinaji, ale také v části delty Nilu a v poušti u hranic s Libyí. Tažení bylo mimo jiné reakcí na útok na mešitu v Bir al-Abdu z loňského listopadu, při němž zahynulo 305 lidí a který je připisován sinajské odnoži organizace Islámský stát (IS).

Podle agentury Reuters včetně nejnovějších úmrtí od začátku protiteroristické operace přišlo o život nejméně 509 údajných islamistických radikálů.

Egyptská armáda v nejnovějším prohlášení označila 52 ozbrojenců za velmi nebezpečné a doplnila, že měli automatické pušky, munici, granáty a drony. Polovina ozbrojenců byla usmrcena ve městě Aríš na severu Sinajského poloostrova. O život při operaci přišli i tři egyptští vojáci.

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na straně druhé. Napětí se znásobilo v roce 2013 poté, co armáda v čele se současným prezidentem Abdal Fattáhem Sísím sesadila egyptského prezidenta Muhammada Mursího, jenž byl do úřadu zvolen za Muslimské bratrstvo, které prosazovalo posílení islámu ve společnosti.

Nová vláda je ale zakázala a Mursí si odpykává vysoký trest ve vězení. Nynější prezident Sísí, který byl v březnu znovuzvolen a v cestě mu přitom nestála výrazná opozice, se zavázal porazit ozbrojence v Egyptě a nastolit stabilitu.

Kritici Sísího viní z potlačování disentu. Jeho stoupenci naopak tvrdí, že tvrdý postup je zapotřebí k zajištění stability v zemi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy