Egypťané zřejmě schválili ústavu, navrženou islamisty

ČTK ČTK
16. 12. 2012 7:17
V sobotním referenduu o nové ústavě hlasovalo pro její přijetí 56 procent zúčastněných
Demonstrace proti prezidentovi Mursímu v Káhiře.
Demonstrace proti prezidentovi Mursímu v Káhiře. | Foto: Reuters

Káhira - Egypťané se v prvním kole referenda těsnou většinou hlasů vyslovili pro novou ústavu. Tvrdí to alespoň zástupce Muslimského bratrstva, kterého cituje agentura Reuters. Představitel islamistů se odvolává na neoficiální výsledky plebiscitu.

"Pro návrh se v referendu vyslovilo 56,5 procenta voličů," řekl činitel ze Strany svobody a spravedlnosti, která náleží k bratrstvu. Strana má své zástupce na téměř všech hlasovacích místech v deseti provinciích, kde se volilo, včetně Káhiry.

Předběžné výsledky referenda se podle něj opírají o hlasy z více než 99 procent hlasovacích místností. Druhé kolo hlasování, které se bude konat ve zbývajících částech země, je plánováno na příští sobotu.

Nová ústava je z pera islamistů a právě Muslimské bratrstvo pro ni hlasovalo. Egyptští liberálové naopak vystoupili proti návrhu.

Sobotní referendum o sporném návrhu nové ústavy vyvolalo velký zájem egyptských voličů. Před hlasovacími místnostmi v deseti provinciích, v nichž se volilo v první části plebiscitu, se přes den tvořily dlouhé fronty lidí.

Hlasování bylo kvůli zájmu prodlouženo

Ústřední volební komise proto nakonec rozhodla o prodloužení hlasování o čtyři hodiny, volební místnosti se uzavřely až ve 22 hodin středoevropského času, oznámila agentura DPA. Ústřední volební komise počítá s volební účastí přes 50 procent.

Muhammad Mursí.
Muhammad Mursí. | Foto: Reuters

Po krvavých předvolebních střetech proběhl den plebiscitu sice výrazně pokojněji, hlášeno bylo nicméně několik incidentů. Při nich bylo podle zpráv egyptských médií zraněno 19 lidí.

Podle státní televize přišla o život v tlačenici žena, která chtěla chtěla odevzdat hlas v káhirské luxusní čtvrti. Stranickou centrálu opoziční liberální Nové vafdistické strany v Káhiře napadly stovky islamistů vyzbrojených bombami s benzínem. Zraněni byli údajně dva lidé.

Opozice si podle DPA také stěžovala na četné případy porušení volebního zákona a pravidel. Opoziční soudci uvedli, že 26 volebních místností v Káhiře, Alexandrii a dvou dalších provinciích zůstalo bez justičního dozoru, jak to požadují zákony. Ministerstvo spravedlnosti to ale popřelo. Z některých oblastí přicházely zprávy o zastrašování aktivistů i hlasujících vousatými muži (islamisty).

Cesta k islámskému státu?

Nová ústava má nahradit starou, která byla postavena mimo platnost po loňském svržení prezidenta Husního Mubaraka. Návrh z pera islamistů ale vyvolal kritiku liberálů, levice a sekularistů. Podle nich otevírá cestu k islámskému státu a nechrání dostatečně práva všech Egypťanů bez rozdílu.

Hlasování se navíc odehrává v atmosféře politické krize vyvolané nedávným rozhodnutím nynějšího islamistického prezidenta Muhammada Mursího posílit jeho pravomoci na úkor justice. Mursí sporný listopadový dekret před týdnem zrušil, jeho krok ale stačil vyvolat násilné demonstrace a bojkot části soudců. Někteří tak považují dnešní plebiscit za hlasování o důvěře hlavě státu, zvolené v červnu těsnou většinou 51,7 procenta hlasů.

Kvůli bojkotu soudců, kteří mají povinnost dohlížet na hlasování v každé volební místnosti, bylo nakonec konání referenda rozděleno na dvě části, 15. a 22. prosince, kdy se má hlasovat v dalších 17 provinciích.

Celkem má v obou termínech možnost se k nové ústavě nejlidnatějšího arabského státu vyjádřit přibližně 51 milionů voličů.

Na bezpečnost během hlasování dohlíží asi 130 000 policistů a 120 000 vojáků, kteří nedávno získali údajně přechodnou pravomoc zadržet civilisty.

Potřebujeme stabilitu

Islamisté v čele s islamistickým hnutím Muslimským bratrstvem, z nějž vzešel Mursí, ve své kampani ve prospěch nové ústavy kladli důraz na potřebu politické stability. Hlavní opoziční uskupení Fronta národní spásy voliče vyzvala, aby hlasovali proti.

Pro mnohé Egypťany je ale odmítnutí návrhu ústavy "luxusem", který si nemohou dovolit, konstatovala agentura Reuters po rozhovorech s řadou prostých občanů. Ti jsou nejvíce postiženi ekonomickými problémy a zoufale touží po uklidnění situace v zemi.

Fotogalerie: Z Káhiry je opět bitevní pole, boj se svádí o Mursího

"Potřebujeme stabilitu," řekl 35letý obchodník Ahmad Saíd z káhirského bazaru. Postěžoval si v této souvislosti, že registruje jen čtvrtinu zákazníků oproti stavu před povstáním, které v únoru 2011 svrhlo exprezidenta Husního Mubaraka a vyhnalo ze země zahraniční návštěvníky. "Turisté se nevrátí, dokud tu nebude stabilita."

"Hlasoval jsem ano, kvůli stabilitě," řekl jeho kolega Ahmad Rabú z Alexandrie. "Nemůžu říci, že všechny články (nové) ústavy jsou dokonalé, hlasoval jsem ale pro cestu kupředu. Nechci, aby Egypťané bloudili v kruhu, navždy ztraceni v tomto procesu předávání moci."

"Ústavu nechtějí ti, kdo chtějí chaos," je přesvědčen také Músá Ajád z Rafáhu u hranice s pásmem Gazy.

 

Právě se děje

Další zprávy