reklama
 
 

Egypťan, který v Hurgadě zabil Češku a dvě Němky, zřejmě nebude souzen

Aktualizováno 12. 7. 2019 11:08
Egypťan, který před dvěma lety při útoku nožem v egyptském letovisku Hurgada zabil dvě Němky a jednu Češku, možná nebude za tento čin souzen. V pátek to s odvoláním na egyptské justiční zdroje napsala agentura DPA. Pachatel, který byl na místě zadržen, je stále na psychiatrické klinice a dosud není jasné, zda by mohl být prohlášen za svéprávného.

Vyšetřovatelé krátce po útoku informovali, že pachatel byl ve styku s teroristickým hnutím Islámský stát, později ale místní úřady uvedly, že muž trpí mozkovou dysfunkcí, takže za čin zřejmě není zodpovědný. Stejné informace v minulosti obdrželo i české ministerstvo zahraničí a německá prokuratura, která incident rovněž prověřovala.

Jeden ze svědků nicméně vypověděl, že útočník během svého činu křičel, že cizinci a křesťané nemají v Egyptě co dělat.

Německá prokuratura nyní sdělila, že žádné nové informace ke stavu případu nemá.

Ani česká Národní centrála proti organizovanému zločinu neposkytuje k vývoji případu nové informace. "Věcí se stále zabýváme, je ve stadiu prověřování," sdělil v úterý mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. "K postupu egyptských orgánů se vyjadřovat nemůžeme," odpověděl na dotaz, v jakém stadiu je věc ze strany egyptských orgánů činných v trestním řízení a zda má ČR vůbec nějaké reálné procesní možnosti, jak vyšetřování v Egyptě ovlivnit.

V souvislosti s prověřováním případu odcestovali kriminalisté z centrály v listopadu 2017 na místo činu. K výsledku cesty se pak policie vyjádřila jen tak, že "vedli jednání s egyptskými úřady".

Osmadvacetiletý muž pobodal v letovisku Hurgada 14. července 2017 několik zahraničních turistek. Dvě Němky ve věku 56 a 65 let zemřely na místě. Mezi čtyřmi zraněnými byla i šestatřicetiletá Češka, která podlehla těžkým zraněním o několik dní později v nemocnici.

Útočníka zadržel personál letoviska a předal ho policii. 

Tehdejší velvyslankyně ČR v Egyptě Veronika Kuchyňová - Šmigolová uvedla měsíc po útoku, že egyptská strana je sice vstřícná, ale že závěr vyšetřování oddaluje.

autoři: ČTK, Zahraničí | 12. 7. 2019 9:48

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama