Egypt rozdal doživotí 230 lidem za protesty z roku 2011

ČTK ČTK
4. 2. 2015 16:37
Jedním z odsouzených je i přední egyptský politický aktivista Ahmad Dumá, vůdčí osobnost demokratické revoluce, která před čtyřmi lety svrhala režim prezident Husního Mubaraka.
Protesty v Egyptě. Záběr z roku 2011.
Protesty v Egyptě. Záběr z roku 2011. | Foto: Reuters

Káhira - Soud v egyptské Káhiře ve středu vyměřil doživotní trest 230 lidem za to, že se údajně v roce 2011 během protivládních protestů zúčastnili násilných střetů s policií.

Jedním z odsouzených je i přední egyptský politický aktivista Ahmad Dumá, vůdčí osobnost demokratické revoluce, která před čtyřmi lety svrhala režim prezident Husního Mubaraka. Proti soudnímu rozhodnutí je možné se odvolat.

Odsouzení se údajně zúčastnili demonstrace v prosinci 2011 v centru Káhiry, během níž došlo ke střetům protestujících s ozbrojenými složkami, ale například i k zapálení knihovny, která uchovávala vzácné rukopisy a knihy.

Pokuta za poškození státního majetku

Součástí rozsudku je také pokuta ve výši 17 milionů egyptských liber (asi 48 milionů korun) za poškození státního majetku. Dalších 39 lidí si od soudu odneslo desetileté tresty.

Aktivista Dumá si v současnosti odpykává tříletý trest za údajné porušení přísných zákonů stanovujících pravidla konání demonstrací. Podle dnešního rozsudku se podílel na výtržnictví a útocích na policisty. Údajně prý ke stejným činům také podněcoval další lidi.

Dumá patří mimo jiné k výrazným kritikům armády, která se chopila moci po svržení prezidenta Muhammada Mursího v létě 2013. Od pádu Mubarakova režimu ho ve vazbě držely všechny vládní garnitury.

Podle agentury AP se jedná o vůbec nejpřísnější trest uložený sekulárním členům opozice, která vedla protesty proti autoritářskému režimu prezidenta Mubaraka během takzvaného arabského jara v roce 2011.

Pod vládou současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího se úřady zatím soustředily především na postih islamistů spojených s Muslimským bratrstvem a prezidentem Mursím.

 

Právě se děje

Další zprávy