Egypt prý staví u Gazy podzemní ocelovou zeď

Roman Gazdík
10. 12. 2009 17:00
Má sahat dvacet metrů hlubokou a bránit pašování zboží v palestinských tunelech
Přechod mezi Egyptem a Gazou v Rafahu. Většinou je uzavřený.
Přechod mezi Egyptem a Gazou v Rafahu. Většinou je uzavřený. | Foto: Reuters

Rafah - Egypt staví na hranicích s Gazou mohutnou podzemní ocelovou zeď, která má zabránit pašování zbraní ve zdejších tunelech. Informoval o tom izraelský deník Haarec.

Zeď má být devět až deset kilometrů dlouhá a bude tak postavena na většině hranice mezi Egyptem a Gazou. Podle Haarecu má sahat do dvaceti až třicetimetrové hloubky a udájně ji nebude možné roztavit, vyhodit do vzduchu ani rozřezat.

Konstrukční práce na zdi - dodané údajně Spojenými státy - už začaly. Potrvají ještě rok a půl, než bude dokončena.

Obchod pod zemí

V současné době Egypt a Gazu odděluje bariéra skládající se z betonových a ocelových zdí, která je přes osm metrů vysoká. Je však poddolována tunely a Palestinci její část v lednu 2008 dokonce vyhodili do vzduchu. Po jedenácti dnech Egypt bariéru opravil.

Otázka propustnosti hranice se stala velkým tématem při jednáních o příměří po válce mezi Hamásem a Izraelem na přelomu roku 2008 a 2009. Izrael na mezinárodním společenství požaduje, aby pašování zbraní tunely zabránilo.

Pohled do jednoho z palestinských tunelů
Pohled do jednoho z palestinských tunelů | Foto: Reuters

Izrael následně podepsal o postupu proti pašerákům dohodu se Spojenými státy. Podmínky smlouvy nebyly zveřejněny, stavba nynější ocelové zdi však může být jejím důsledkem.

Několik stovek palestinských tunelů - různé zdroje jejich počet odhadují na 400 až 600 - jsou výnosnou podnikatelskou aktivitou. Do odříznutého pásma se tímto způsobem dostávají nejen zbraně a lidé, ale také potraviny, léky, auta, palivové hmoty, cigarety a další kontraband.

Obchod je plně institucionalizovaný. Hamás pašované zboží zdaňuje a majitelé každého tunelu musejí radnici v hraničním městě Gazy Rafahu platit roční poplatek 10 tisíc šekelů (necelých 50 tisíc korun).

Odhady citované v říjnu 2008 britským listem Guardian hovoří o tom, že poplatky ze všech tunelů tvoří pětinu příjmů radnice. Ta na oplátku do tunelů dodává vodu a elektřinu.

Čtyři kilometry, nebo nic?

Podle Haarecu nyní Egypt každý týden tunely vyhazuje do vzduchu či do nich vpouští plyn a nedbá přitom, že jsou uvnitř lidé. Tunely jsou kopány ze sklepení domů, jsou až 800 metrů dlouhé a až patnáct metrů pod zemí.

Egyptské zdroje serveru BBC News prozradily, že čtyři kilometry zdi už stojí. Server však na rozdíl od Haarecu udává, že bariéra bude dosahovat do hloubky 18 metrů.

Oficiálně Egypt stavbu zdi popírá.

„Egypt se důkladně zabývá problémem pašování a je ho schopen zarazit i bez výstavby této zdi," citoval egyptský deník Al-Šorúk zdroj z bezpečnostních složek.

 

Právě se děje

Další zprávy