Egypt propustil údajného izraelského špiona za 25 vězňů

ČTK ČTK
27. 10. 2011 19:05
Muž byl v Egyptě zadržován více než čtyři měsíce
Izraelská helikoptéra dosedá na vojenské letiště Tel Nof.
Izraelská helikoptéra dosedá na vojenské letiště Tel Nof. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Egypt propustil údajného izraelského špiona Ilana Grapela.

Muž, který byl v Egyptě zadržován více než čtyři měsíce, dorazil do Tel Avivu. Izrael za něj propustil 25 egyptských vězňů, kteří už v Tabě překročili hranici a jsou v Egyptě.

Grapela, který se narodil v USA a má také americké občanství, přijeli do Káhiry převzít izraelský poslanec Israel Hason a premiérův zmocněnec Jicchak Molcho. Hasson agentuře AP z Káhiry sdělil, že Grapel vypadá dobře a že se při propouštění usmíval.

Do Egypta přijel na začátku roku jako dobrovolník jedné z právnických organizací, která pomáhá uprchlíkům. V červnu byl zatčen a obviněn ze špionáže. Přijel ale s americkým pasem a před egyptskými úřady od počátku neskrýval své kontakty s Izraelem.

Tam žijí jeho prarodiče a Grapel se za nimi přestěhoval jako mladý chlapec. V roce 2006 sloužil v izraelské armádě a byl zraněn ve válce proti libanonskému Hizballáhu v roce 2006. Pak se vrátil do USA, kde studuje práva.

Egypt Grapela obvinil ze špionáže pro Izrael a mluví o něm jako o agentovi izraelské tajné služby Mossad. Grapel, Izrael i USA obvinění popírají.

Nikdo z vězňů, které Izrael propustil, nebyl zatčen kvůli bezpečnostním deliktům. Většinou jsou to překupníci drog a zbraní nebo lidé zadržení za nedovolené překročení hranice. Byli mezi nimi i tři nezletilí. Mnozí po přechodu hranice líbali zemi, někteří v rozhovorech pro televizi tvrdili, že s nimi Izraelci ve věznici zacházeli jinak než s domácími vězni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy