Egypt po 400 dnech vězení pustil novináře Al-Džazíry

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
1. 2. 2015 19:56
Reportér Peter Greste zamířil do vlasti. Greste, šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy a egyptský producent Bahír Muhammad byli loni shledáni vinnými z podpory zakázaného Muslimského bratrstva.
Trio novinářů na loňském snímku z Egypta.
Trio novinářů na loňském snímku z Egypta. | Foto: Reuters

Káhira - Egypt nařídil vyhoštění australského reportéra katarské televize Al-Džazíra Petera Gresteho. Agentuře AFP to sdělil představitel egyptského ministerstva vnitra.

Greste a kanadsko-egyptský šéf káhirské redakce Mohamed Fadel Fahmy byli loni v Egyptě odsouzeni k sedmi letům za šíření nepravdivých informací a za podporu svého času vládnoucí islamistické strany Muslimské bratrstvo. Ta je nyní v Egyptě zakázaná.

Fahmy by měl být propuštěn během několika dní.

Greste byl zadržen v prosinci 2013. Podle čtyř bezpečnostních činitelů citovaných agenturou Reuters Australan po 400 dnech v egyptském vězení zemi dnes opustil a zamířil do vlasti. Dva bezpečnostní činitelé potvrdili, že bylo nařízeno Gresteho propuštění.

Fahmy, Greste a egyptský produkční Báhir Muhammad jsou v Egyptě zadržováni již více než rok. Muhammadovi egyptský soud loni v červnu vyměřil desetiletý trest vězení.

Další by měl být propuštěn brzy

Podle informací agentury Reuters se k případům zbylých dvou novinářů oficiální místa nejprve nevyjadřovala. Úředník, se kterým agentura mluvila, ale uvedl, že Fahmy by měl být z egyptského vězení propuštěn během několika dní. Dokumenty pro jeho deportaci do Kanady už jsou údajně připravené.

To de facto potvrdila i jeho snoubenka. "Jeho deportace je ve finální fázi. Jsme plni naděje," sdělila agentuře.

Proces s novináři v Egyptě se stal terčem kritiky po celém světě kvůli nerespektování svobody slova. O deportaci požádala i Gresteho rodina. Egyptský prezident a bývalý generál Abdal Fattáh Sísí loni v listopadu schválil dekret, který mu umožňuje repatriovat cizince vězněné v Egyptě.

Al-Džazíra uvedla, že svoji kampaň za osvobození novinářů neukončí, dokud nebudou propuštěni všichni tři. "Nezastavíme se, dokud Báhir a Mohamed také nezískají svobodu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy