Egypt žádá OSN o vytvoření koalice pro novou válku v Libyi

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
17. 2. 2015 12:01
"Opustili jsme Libyjce, z nichž se stali vězni extremistických milicí," prohlásil egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Cizí mocnosti se podle něj musejí do země vrátit.
Nálety jsou podle Kurdů neúčinné. Na snímku americké bombardéry F-18 nad Sýrií.
Nálety jsou podle Kurdů neúčinné. Na snímku americké bombardéry F-18 nad Sýrií. | Foto: Reuters

Káhira/Tripolis - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby pověřila mezinárodní koalici intervencí v Libyi.

Západní soused Egypta je podle Sísího od revoluce v roce 2011 ponechán napospas radikálům.

Egypt se v pondělí rozhodl vyslat do Libye vlastní letectvo proti islamistům, kteří zabili 21 egyptských koptů. Od pondělí ale Káhira vyzývá k širšímu zapojení do boje proti skupině, která se hlásí k radikální organizaci Islámský stát (IS).

"Musíme to udělat znovu, a musíme to udělat my všichni společně," řekl Sísí v rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí Europe 1 na dotaz, zda Egypt bude v bombardování Libye pokračovat. Podle prezidenta se mezinárodní koalice zapojila do bojů, které v roce 2011 svrhly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, avšak tato mise zůstala "nedokončená".

V Libyi žijí dva miliony Egypťanů

"Opustili jsme Libyjce, z nichž se stali vězni extremistických milicí," řekl. Libye má nyní dvojí vládu a parlament. Mezinárodní vedení nesídlí v Tripolisu, ale v Tobrúku na východě země.

V Libyi jsou podle některých údajů až dva miliony Egypťanů, kteří tam našli nebo hledají lepší pracovní podmínky. Káhira je už loni vyzvala, aby v Libyi nezůstávali, a v září vydala zákaz do Libye cestovat. Vrátil se ale jen zlomek, většina egyptských občanů v Libyi zůstala.

Egyptská armáda v pondělí začala rozmísťovat své jednotky ve zvýšeném počtu ve všech částech země. Podle jejího mluvčího o tom rozhodla rada národní bezpečnosti, kterou Sísí svolal v neděli, když bylo zveřejněno video s vraždou 21 koptů. Vojáci mají za úkol chránit strategické objekty v celé zemi.

A jak píší komentátoři v Izraeli, Egypt v pondělí sice bombardoval cíle IS ve východolibyjské ropné Darně, ale není to jeho první vojenský zásah v Libyi, pouze první veřejně přiznaný. Káhira se tím veřejně připojila k dalším arabským státům - Jordánsku a některým zemím Perského zálivu -, které bojují proti IS.

Geopolitická situace se změnila

List Haarec napsal, že metody, které IS používá na Blízkém východě, vedou k nové geopolitické situaci. Jednotlivé arabské státy mezi sebou vytvářejí aliance a útočí na území jiných arabských zemí, přičemž se neptají žádného západního koordinátora, zda mohou útok provést.

To byl případ jordánských náletů na IS v Sýrii po vraždě jordánského pilota a nyní je to i případ egyptských útoků v Libyi. IS se tak podle Haarecu podařilo rozvolnit hranice suverénních států tak, jak od okupace Kuvajtu vojsky Saddáma Husajna v roce 1990 nedokázal žádný diktátor.

Egypt se svou účastí v Libyi dostává do situace, kdy bude muset udržovat silné jednotky nejenom na Sinajském poloostrově, kde radikálové tradičně působí, ale také u západní hranice s Libyí. Egypt se také stal v očích IS legitimním cílem útoků. IS v Egyptě zatím pouze verboval své členy pro boj jinde, nyní je ale bude posílat útočit i do Egypta a využije k tomu špatně střeženou a dlouhou egyptsko-libyjskou hranici.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy