reklama
 
 

Egypt na celý ramadán otevře hranici s Gazou, má to pomoci "bratrům v Gaze", oznámil prezident Sísí

18. 5. 2018 6:34
Egyptská hranice s palestinskou enklávou povětšinou zůstává uzavřena; na celý měsíc nebyla otevřena několik let.

Káhira - Egypt na celý muslimský postní měsíc ramadán, který začal ve čtvrtek, otevře přechod Rafáh na hranici s Pásmem Gazy. Oznámil to na twitteru egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Egyptská hranice s palestinskou enklávou povětšinou zůstává uzavřena; na celý měsíc nebyla otevřena několik let, píše agentura Reuters.

Palestinci v Gaze manifestují od konce března za ukončení blokády a za možnost vrátit se na území, která byla dříve domovem jejich předků, ale která se teď nacházejí v Izraeli. Izraelské bezpečnostní složky od té doby usmrtily přes 110 palestinských demonstrantů-většinu z nich v pondělí, kdy byla otevřena americká ambasáda v Jeruzalémě. Americký zastupitelský úřad byl přesunut z Tel Avivu poté, co americký prezident Donald Trump v prosinci Jeruzalém označil za hlavní město Izraele. Převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který Izrael obsadil v roce 1967 a později anektoval, si Palestinci nárokují jako hlavní město svého budoucího státu a krok USA je hluboce rozhořčil. Americké rozhodnutí se rovněž setkalo s hlasitou kritikou mnoha arabských zemí a několik evropských států vyjádřilo obavy, že Trumpův krok zbrzdí mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Izrael tvrdé zákroky proti Palestincům v Gaze hájí tím, že radikální hnutí Hamás, které v enklávě vládne, chce protesty využít k útokům na Izrael.

Sísí na twitteru napsal, že otevření přechodu má pomoci "bratrům v Gaze", kteří jsou v těžké situaci.

Islamistické hnutí Hamás sice v Gaze vládne, ale kontrolu nad přechodem Rafáh s Egyptem a Erez s Izraelem předalo loni představitelům Západem uznávané palestinské samosprávy, která vládne na Západním břehu Jordánu. Učinilo tak na základě dohody zprostředkované Egyptem.

Egypt v roce 2013 na dlouhou dobu uzavřel hranici s Gazou po útocích na egyptské bezpečnostní složky na Sinajském poloostrově, z kterých obvinil radikály z Gazy.

ngl

autor: ČTK | 18. 5. 2018 6:34

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama