Egypt fatálně selhal, nezabránil útokům na křesťany

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
9. 10. 2013 14:33
Amnesty International kritizuje nečinnost Egypta při sektářsky motivovaném násilí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: REUTERS / Baz Ratner

Káhira - Egyptské bezpečnostní složky hrubě selhaly při ochraně křesťanské menšiny Koptů, tvrdí ve své zprávě lidskoprávní organizace Amnesty International (AI).

Koptové, největší náboženská menšina v Egyptě, čelí útokům a diskriminaci už desítky let. Letos v srpnu ovšem násilí vůči nim eskalovalo, a to v souvislosti s protesty stoupenců sesazeného prezidenta Muhammada Mursího.

Jen ve středu 14. srpna, kdy armáda v Káhiře násilně rozehnala dva tábory Mursího přívrženců, bylo podle hlavy koptské ortodoxní církve - biskupa Tavadrose II. - zničeno přes 40 kostelů.

Sektářsky motivované útoky neutichly ani v následujících dnech, kdy se jejich terčem staly desítky svatostánků, škol, dobročinných organizací a dalších budov patřících Koptům. Organizace uvádí, že při nich zemřeli čtyři lidé.

"Boj proti terorismu"

Ochránci lidských práv tvrdí, že egyptské bezpečnostní složky nedokázaly přijmout řádné preventivní kroky a útokům tak zabránit.

Kvůli ostraze vládních budov navíc armáda kostely fakticky ponechala bez ochrany. A když útoky vypukly, nedokázala je zastavit.

Předseda prozatímní vlády Házim Bibláví i další vládní činitelé sice násilí vzápětí odsoudili, nicméně takřka jedním dechem je využili ve své rétorice "boje s terorismem", tedy se stoupenci sesazeného prezidenta, jenž vzešel z islamistického Muslimského bratrstva.

Ministr obrany oznámil, že kostely armáda opraví na vlastní náklady.

Viní je ze zásahu proti Mursímu

Právě Koptům mnozí členové Muslimského bratrstva připisují nemalý podíl na svržení prezidenta i následném tvrdém zásahu proti jeho stoupencům.

"Od momentu, kdy ministr obrany Abdal Fatáh Sísí oznámil, že Muhammad Mursí končí v roli prezidenta, sektářské napětí vzrostlo a útoky dosáhly bezprecedentní úrovně, již charakterizovala neschopnost bezpečnostních sil ochránit životy, majetek a svatostánky koptských křesťanů," tvrdí Amnesty International.

REUTERS/Stringer
REUTERS/Stringer | Foto: REUTERS / Stringer

Koptové se s útoky setkali nejen v metropoli Káhiře, ale i v Gíze, Alexandrii či Suezu. "V některých případech útočily průvody Mursího stoupenců nebo dav rozzlobených mužů ozbrojených nejrůznějšími zbraněmi," uvedla organizace.

Násilníky navíc podle očitých svědků podněcovali náboženští vůdci. To vše za provolávání sektářských a buřičských hesel.

Desítky let pronásledování

Koptové jsou terčem útlaku už od dob vlády Husního Mubaraka. Například v lednu 2011 při jednom z nich zemřelo v Alexandrii přes 20 lidí.

Situace se nezlepšila ovšem ani po Mubarakově pádu, a tak už v březnu 2011 zemřelo během střetů Koptů s muslimy 10 lidí. O půl roku později pak vojáci zastřelili u budovy státní televize 27 protestujících. Až na jednoho byli všichni mrtví koptští křesťané.

V Egyptě tvoří křesťané kolem deseti procent z celkového počtu 83 milionů obyvatel. V zemi jsou i další diskriminované menšiny, například šíitové.

 

Právě se děje

Další zprávy