Egypt: desítky mrtvých a loupežníci na motorkách

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 1. 2011 21:25
Prezident Mubarak jmenoval viceprezidenta, svého možného nástupce. Je to šéf tajné služby
Mubarak (na hořícím plakátu) vládne Eygptu skoro třicet let.
Mubarak (na hořícím plakátu) vládne Eygptu skoro třicet let. | Foto: Reuters

* Rabující dav dokonce vnikl do káhirského muzea a poškodil dvě mumie

Káhira - Davy rozhořčených Egypťanů v sobotu v Káhiře, Alexandrii, Suezu a dalších městech daly průchod svému hněvu navzdory zákazu vycházení a hrozbě střetu s armádou a policií. Po desetiletí nevídaná revolta proti režimu prezidenta Husního Mubaraka změnila centrum Káhiry v bojiště plné zničených automobilů a barikád, ale i vyrabovaných obchodů a bank. Pouliční boje si od počátku týdne vyžádaly už desítky mrtvých.

V Káhiře sílí panika, v některých částech města se situace vymkla kontrole. Ulicemi projížděly bandy zlodějů na motocyklech vyzbrojené noži a kovovými tyčemi, které vykrádaly obchody a byty. Občané živelně vytvářeli hlídky vyzbrojené puškami, aby ochránili svůj majetek. V zámožnějších čtvrtích metropole lidé obkládali dveře a okna bedněním.

K mobilizaci obyvatelstva do boje proti tlupám zločinců volají dokonce i muslimští duchovní z tlampačů káhirských mešit.

Signálem o hrozícím chaosu byla i vzpoura v káhirské věznici, proti níž musela tvrdě zasáhnout vězeňská stráž. Povstání vězňů se podařilo potlačit, osm z nich přitom zahynulo a víc než stovka byla zraněna.

Snímky ze soboty:

Mubarak do prezidentského paláce svolal krizové zasedání, na němž vůbec poprvé obsadil funkci viceprezidenta země. Svým rozhodnutím, které média označují za signál o nástupnictví v čele státu, jmenoval druhým mužem v zemi šéfa zpravodajské služby Umara Sulajmána. Sám Mubarak byl před převzetím nejvyšší funkce v zemi viceprezidentem.

Mubarak rovněž pověřil dosavadního egyptského ministra civilního letectví Ahmada Šafíka sestavením nové vlády. Předchozí kabinet rezignoval v důsledku pouličních demonstrací. Šafík byl v minulosti velitelem egyptských vzdušných sil a jeho jmenování do čela vlády média považují za projev Mubarakovy snahy zajistit v příští vládě vliv armády.

Umar Sulajmán, čerstvý viceprezident a letitý Mubarakův spojenec. Na uklidnění protestů jeho jmenování stačit nebude.
Umar Sulajmán, čerstvý viceprezident a letitý Mubarakův spojenec. Na uklidnění protestů jeho jmenování stačit nebude. | Foto: Reuters

Desetitisíce lidí mezitím v ulicích hlavního města okázale ignorovaly zákaz vycházení a útočily na sídlo vládní Národní demokratické strany, policejní stanice a ministerstva. Jejich hlavním terčem se stala budova nenáviděného ministerstva vnitra - při živelném útoku rozzuřeného davu tam zahynuli nejméně tři lidé.

Celkem si podle oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví dosavadní nepokoje vyžádaly padesát, podle nemocničních zdrojů a svědků citovaných agenturou Reuters a televizí Al-Džazíra až stovku mrtvých a 2000 zraněných.

Z turistických letovisek, kde jsou i čeští turisté, nejsou zatím hlášeny žádné problémy. Ministerstvo zahraničí nicméně občanům doporučuje cesty do Egypta zvážit.

Fotografie z noci na sobotu:

Stovky mladých lidí v Káhiře zaútočily na sídlo vládní Národní demokratické strany, odkud útočníci odnesli televizory a jinou elektroniku. Hlášeny jsou případy útoků proti bankám a obchodům.

Policie v sobotu s použitím střelby do vzduchu zatlačila stovky lidí útočících proti odbočce egyptské ústřední banky v centru Káhiry. Útočníci se do budovy pokoušeli dostat s použitím dřevěných holí, ale po příjezdu policistů uprchli.

Podle káhirské televize se rabujícím bandám podařilo proniknout do hlavního městského muzea. Zničili několik soch a porcelánových předmětů, rozbili muzejní vitríny a poškodili dvě mumie. Žádný z předmětů ale údajně nebyl ukraden, celý prostor už kontroluje armáda.

Mubarak "musí odejít", prohlásil v televizi France 24 hlavní představitel egyptské opozice, bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, který je údajně držen v domácím vězení.

Hlavní opoziční síla v Egyptě, Muslimské bratrstvo, v sobotu vyzvala k pokojnému předání moci v zemi. Televize odvysílala poselství islámského duchovního, který důrazně připomněl egyptským muslimům, že prolévání krve je podle islámského práva zakázáno.

Ve třech velkých egyptských městech byla podle státní televize prodloužena platnost zákazu vycházení. Platí od dnešních 16:00 do nedělních 08:00 místního času (15:00 až 07:00 SEČ) v Káhiře, Alexandrii a Suezu. Prakticky nikdo ale zákaz vycházení nerespektuje.

Podle bezpečnostních zdrojů citovaných agenturou AFP bylo jen v Káhiře dosud vypáleno 17 policejních stanic, v celé zemi jich prý lehlo popelem už 60 procent. Podle očitých svědků výtržníci napadli i hotel na silnici vedoucí k pyramidám v Gíze. Došlo prý i ke střetům s turisty. Armáda uzavřela přístupové cesty pro turisty k pyramidám.

Fotografie z pátku, kdy protesty nabraly na síle:

Po pátečním výpadku mobilních služeb a internetového spojení byly v sobotu dopoledne zčásti obnoveny služby mobilních operátorů. Přístup na internet naproti tomu je zatím stále přerušen.

V egyptských turistických letoviscích panuje nadále klid a pobyty českých turistů nejsou narušeny. Informace o problémech v Hurgadě, Šarm aš-Šajchu a dalších významných egyptských letoviscích nemá ani české ministerstvo zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy