Efektivita afrických vlád se zvyšuje, zjistila studie

Zdeněk Mihalco
12. 10. 2008 21:00
Výkonnost státní správy většiny afrických zemí stoupá
Jihoafrická republika patří k zemím s nejlepším fungováním státní správy v Africe. Nyní však prochází politickou krizí
Jihoafrická republika patří k zemím s nejlepším fungováním státní správy v Africe. Nyní však prochází politickou krizí | Foto: Reuters

Addis Abeba - Efektivita státního aparátu skoro dvou třetin subsaharských zemí stoupá. Vyplývá to z právě zveřejněné zprávy organizace Mo Ibrahim Foundation.

Autoři se zaměřili na údaje z roku 2006 a srovnali je s daty z předcházejících let. 

Podle šéfa organizace Mo Ibrahima, kterého citoval server allAfrica.com, je navzdory katastrofickým mediálním zprávám o Africe „pravda taková, že se ve velké většině afrických zemí výkon vlád zvyšuje".

Podle zprávy je státní aparát ze subsaharských zemí nejefektivnější na Mauritiu, Seychelách, Kapverdách a v Jihoafrické republice - tato země se ale propadá zejména v oblasti nazvané „bezpečnost". Jednoznačně nejhůře dopadlo Somálsko, dále pak Demokratická republika Kongo, Čad a Súdán.

Studii vypracoval společně se skupinou afrických akademiků tým odborníků z Kennedyho školy státní správy ve Spojených státech.

Odborníci porovnávali africké země v pěti oblastech: v bezpečnosti, zákonech a korupci, lidských právech, ekonomických příležitostech a lidském rozvoji, což zahrnuje míru chudoby a úroveň školství nebo zdravotnictví.

Ve srovnání s předchozími roky odborníci zaznamenali pokrok u 31 zemí. Nejviditelněji se zlepšilo fungování státní správy v Burundi, Ugandě a Libérii, výrazně si pohoršily Čad, Gambie či Mauretánie.

Za zcela bezpečné označila zpráva státy Gabon a Kapverdy. Nejnebezpečnější zemí subsaharské Afriky je podle zprávy Súdán, velmi špatná bezpečnostní situace je i ve Středoafrické republice a Somálsku.

Somálsko zůstalo na poslední příčce také v oblasti korupce a práva, nejlépe byly v této oblasti hodnoceny Kapverdy a jihoafrická Botswana.

Data o zvyšování efektivity afrických vlád korespondují s údaji, které nyní zveřejnil týdeník The Economist. Ve svém shrnujícím článku napsal, že navzdory krizím v Zimbabwe, Súdánu nebo deltě Nigeru v Nigérii státy subsaharské Afriky v posledních letech nebývale ekonomicky rostly.

Ekonomický růst subsaharské Afriky v posledních osmi letech dosáhl takřka šesti procent, což je více, než kolik byl celosvětový průměr.

Angola, ilustrační foto
Angola, ilustrační foto | Foto: Reuters
Další články o Africe čtěte v rubrice Aktuálně.cz AFRIKA
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy