Ebola je na prahu Evropy, varují Britové a zavádějí kontroly

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 30. 7. 2014 14:28
Britský ministr zahraničí svolává krizový štáb. Pohraničníci byli vyzváni, aby si všímali lidí s typickými příznaky a izolovali je. Vir už se možná dostal do Hong-Kongu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Pokud africkou epidemii eboly rychle nedostaneme pod kontrolu, je jen otázkou času, kdy překročí hranice Afriky a rozšíří se do celého světa, varují Britové. A začali jednat.

Vir smrtící krvácivé horečky je vysoce infekční a v případě, že by se nakažený dostal na velké mezinárodní letiště, může založit ložisko pandemie nedozírných následků.

Nejméně o jednom takovém člověku už Světová zdravotnická organizace (WHO) ví.

Jde o liberijského úředníka, který - navzdory příznakům a faktu, že ebole podlehla jeho sestra - cestoval z Monrovie do Lagosu, to vše přes Lomé, hlavní město Toga. A cestou se pravděpodobně zastavil v Ghaně.

V případě SARS jsme měli štěstí, teď ale musíme udělat maximum.

Mohl nakazit desítky lidí, což by znamenalo, že se krvácivá horečka může začít Afrikou, a posléze i světem, šířit geometrickou řadou. WHO proto do oblasti posílá další dva týmy. Jejich úkolem bude najít lidi, s nimiž nakažený přišel do styku.

Je už vir v Hong-Kongu?

Do Asie už se ebola pravděpodobně dostala. V karanténě hongkongské nemocnice leží žena, které se po návratu udělalo zle a podle místních médií vykazuje stejné příznaky jako pacienti s ebolou. Pokud testy přítomnost viru potvrdí, půjde o první potvrzený výskyt onemocnění mimo černý kontinent.

Kontroly na hranicích Británie

Také Spojené království se rozhodlo konat. Tamní lékaři a pohraničníci dostali pokyn, aby si všímali lidí "s typickými příznaky, jako jsou horečka, zarudlé oči či viditelná slabost". Takové pacienty mají umístit do izolace a přivolat odborníky.

První podezřelé případy už se objevily. V pondělí přiletěl do Birminghamu muž, jenž cestoval z Nigérie a ještě na palubě letadla si začal stěžovat na vysokou horečku.

Testy nicméně prokázaly, že se jednalo o planý poplach. Stejně tak tomu bylo v případě pasažéra na lince do Londýna, u něhož se projevily silné příznaky nachlazení.

V Londýně zasedne krizový štáb

O dalším postupu bude britský ministr zahraničí Philip Hammond jednat s vládním krizovým štábem Kobra.

"V současné chvíli se nedomníváme, že by byl nakažen někdo z britských občanů, a jsme si téměř jisti, že se nemoc ve Velké Británii dosud neobjevila. Ebola ale představuje ohrožení. Jedná se o něco, na co musíme reagovat. Jednat o tom bude Kobra," řekl Hammond BBC.

"V případě SARS jsme měli štěstí, teď ale musíme udělat maximum. Musíme vyhodnotit všechna rizika a připravit odpovídající reakci," doplnil pro deník The Daily Telegraph hlavní vládní poradce pro vědu Mark Walport. Také on v Kobře zasedne.

Ebole už v Sieře Leone, Libérii, Guineji a Nigérii podlehly stovky lidí. Hlavní západoafrická letecká společnost Asky Airlines dočasně zrušila lety do Libérie i Sierry Leone. Libérie navíc uzavřela hranice a další země uvalují karantény na nemocnice a celé oblasti.

Od vypuknutí epidemie už se podle údajů Světové zdravotnické organizace nakazilo nejméně 1201 lidí a 672 z nich zemřelo. Laboratorně potvrzených je z toho dosud 456 případů úmrtí. Jde tedy o nejhrozivější epidemii krvácivé horečky v historii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy