E171? Má chránit před sluncem, zhoubný je jako azbest

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 1. 2011 14:00
Oxid titaničitý, neboli barvivo E 171, může podle vědců vést až k rakovině plic
Tzv. titaničitá běloba je v mnoha potravinách i v kosmetice
Tzv. titaničitá běloba je v mnoha potravinách i v kosmetice | Foto: Ondřej Besperát

Lausanne - Oxid titaničitý, který je kromě jiného pod označením E 171 používán jako potravinářské barvivo, může způsobovat zánětlivá onemocnění plicních sklípků. V krajních případech může vyvolat i zhoubné bujení.

Jinými slovy může způsobovat rakovinu plic. K takovému závěru došel švýcarsko-francouzský výzkumný tým, který účinek této chemické látky na lidský organismus studoval.

Experti z Francouzského národního výzkumného centra a univerzit v Lausanne a Orléansu sledovali, jak působí miniaturní částečky oxidu titaničitého (tzv. nanočástice) na lidské buňky a na myši. Došli k závěru, že pravděpodobně mohou plíce poškozovat podobně jako azbest.

Ten je nebezpečný tím, že se jeho miniaturní vláknité struktury uvolňují do vzduchu a po vdechnutí poškozují plicní sklípky. Pokud je někdo působení azbestu vystaven dlouhodobě nebo ho absorbuje hodně, přechází dušnost v zánět, z něhož se může vyvinout rakovina. Stejným způsobem prý může škodit i oxid titaničitý.

"Částečky oxidu titaničitého se při vdechování, stejně jako ty azbestové, ukládají v plicích a způsobují chronický zánět. Dalším stupněm je pak rakovina," cituje server Swissinfo.ch vedoucího výzkumu Jürga Tschoppa, profesora biochemie Lausannské univerzity.

Titanová běloba je všude

Analogie mezi azbestem a oxidem titaničitým tady však nekončí, upozorňují švýcarští a francouzští vědci.

Stejně jako byl dříve azbest hojně využíván pro svou nehořalovst, žáruvzdornost, je nyní oxid titaničitý široce využíván například v potravinářském, kosmetickém i automobilovém průmyslu.

Oxid titaničitý je mimo jiné ochranou látkou v opalovacích krémech
Oxid titaničitý je mimo jiné ochranou látkou v opalovacích krémech | Foto: Aktuálně.cz

Jen pro ilustraci: Pro rezistentní vlastnosti vůči ultrafialovému záření je oxid titaničitý používán jako ochranná, a tedy hlavní účinná látka v opalovacích krémech.

"Před čtyřiceti lety jsme na tom byli stejně s azbestem. Měli jsme poznatky, které poukazovaly na to, že může být nebezpečný a způsobovat rakovinu, ale chyběly jasné důkazy," dodává profesor Tschopp.

Zuby si čistit nepřestávejte

Neznamená to, ale že bychom si měli přestat čistit zuby a používat krémy, upozorňuje šéf vědeckému týmu, jehož práce byla publikovaná mimo jiné i v magazínu americké Národní vědecké akademie.

"Chceme spíš vyvolat širokou diskuzi o tom, zda bychom neměli produkci nanočástic nějak omezit a pokusit se zjistit, jak mohou ovlivňovat funkci lidského těla," uzavírá Tschop.

Ročně jsou na světě průmyslově vyrobeny až čtyři miliony tun oxidu titaničitého, který je někdy označován jako titanová běloba.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy