E171? Má chránit před sluncem, zhoubný je jako azbest

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 1. 2011 14:00
Oxid titaničitý, neboli barvivo E 171, může podle vědců vést až k rakovině plic
Tzv. titaničitá běloba je v mnoha potravinách i v kosmetice
Tzv. titaničitá běloba je v mnoha potravinách i v kosmetice | Foto: Ondřej Besperát

Lausanne - Oxid titaničitý, který je kromě jiného pod označením E 171 používán jako potravinářské barvivo, může způsobovat zánětlivá onemocnění plicních sklípků. V krajních případech může vyvolat i zhoubné bujení.

Jinými slovy může způsobovat rakovinu plic. K takovému závěru došel švýcarsko-francouzský výzkumný tým, který účinek této chemické látky na lidský organismus studoval.

Experti z Francouzského národního výzkumného centra a univerzit v Lausanne a Orléansu sledovali, jak působí miniaturní částečky oxidu titaničitého (tzv. nanočástice) na lidské buňky a na myši. Došli k závěru, že pravděpodobně mohou plíce poškozovat podobně jako azbest.

Ten je nebezpečný tím, že se jeho miniaturní vláknité struktury uvolňují do vzduchu a po vdechnutí poškozují plicní sklípky. Pokud je někdo působení azbestu vystaven dlouhodobě nebo ho absorbuje hodně, přechází dušnost v zánět, z něhož se může vyvinout rakovina. Stejným způsobem prý může škodit i oxid titaničitý.

"Částečky oxidu titaničitého se při vdechování, stejně jako ty azbestové, ukládají v plicích a způsobují chronický zánět. Dalším stupněm je pak rakovina," cituje server Swissinfo.ch vedoucího výzkumu Jürga Tschoppa, profesora biochemie Lausannské univerzity.

Titanová běloba je všude

Analogie mezi azbestem a oxidem titaničitým tady však nekončí, upozorňují švýcarští a francouzští vědci.

Stejně jako byl dříve azbest hojně využíván pro svou nehořalovst, žáruvzdornost, je nyní oxid titaničitý široce využíván například v potravinářském, kosmetickém i automobilovém průmyslu.

Oxid titaničitý je mimo jiné ochranou látkou v opalovacích krémech
Oxid titaničitý je mimo jiné ochranou látkou v opalovacích krémech | Foto: Aktuálně.cz

Jen pro ilustraci: Pro rezistentní vlastnosti vůči ultrafialovému záření je oxid titaničitý používán jako ochranná, a tedy hlavní účinná látka v opalovacích krémech.

"Před čtyřiceti lety jsme na tom byli stejně s azbestem. Měli jsme poznatky, které poukazovaly na to, že může být nebezpečný a způsobovat rakovinu, ale chyběly jasné důkazy," dodává profesor Tschopp.

Zuby si čistit nepřestávejte

Neznamená to, ale že bychom si měli přestat čistit zuby a používat krémy, upozorňuje šéf vědeckému týmu, jehož práce byla publikovaná mimo jiné i v magazínu americké Národní vědecké akademie.

"Chceme spíš vyvolat širokou diskuzi o tom, zda bychom neměli produkci nanočástic nějak omezit a pokusit se zjistit, jak mohou ovlivňovat funkci lidského těla," uzavírá Tschop.

Ročně jsou na světě průmyslově vyrobeny až čtyři miliony tun oxidu titaničitého, který je někdy označován jako titanová běloba.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína informuje o dalším nejvyšším denním přírůstku nakažených koronavirem

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Čínské úřady o den dříve hlásily do té doby nejvyšších 35 183 nově prokázaných případů koronaviru za den, z nichž 3474 bylo symptomatických.

Čínští zdravotníci rovněž zaznamenali v sobotu jedno úmrtí v souvislosti s koronavirem. O den dříve neevidovali žádnou smrt v důsledku covidu-19, píše Reuters s tím, že počet úmrtí v zemi podle oficiálních údajů dosáhl počtu 5233.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance zpřísňují protikoronavirová opatření. Ta jsou poměrně velmi striktní a podnítila nespokojenost v zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy