E-cigarety nejde kontrolovat. Je jich moc, mají příliš chutí

Zahraničí Sara Ledwith, Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 27. 2. 2015 8:20
O trh s elektronickými cigaretami se přetahují farmaceutické a tabákové firmy. Výzkum ale financují jen tabákové koncerny. Tady je odpověď proč.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Londýn – Ať už se jmenují Apple Pie, Bubbly Bubble Gum, Irish Car Bomb nebo Martian bar – from Mars!, značky elektronických cigaret nabízejí celou škálu příchutí.

Vědci napočítali celkem 7764 variant e-cigaret. Tohle nebývalé množství ještě ztěžuje už tak komplikovaný výzkum toho, jak zdravotně nezávadné ve skutečnosti jsou. A jestli opravdu pomáhají kuřákům zbavit se jejich zlozvyku.

Většina vědců se shodne v tom, že e-cigarety mají potenciál pomoci lidem, kteří by chtěli přestat kouřit. Kuřáci se například mohou rozhodnout, zda nové produkty budou, či nebudou obsahovat nikotin. A co je nejpodstatnější – e-cigarety v sobě nemají onu spoustu škodlivin, jež nalezneme v klasických tabákových výrobcích.

Jsou s nimi ale spojena jiná rizika. Zásadní problém způsobuje právě obrovské množství variant e-cigaret. Je totiž příliš nákladné nechat otestovat každou další značku a příchuť, která se má objevit na trhu.

Obrat z prodeje: miliardy dolarů

"E-cigarety jsou prvním produktem, u kterého je vidět, jak obrovským výzvám kontroloři čelí," tvrdí Chris Bullen z univerzity v Aucklandu, autor jedné ze dvou tzv. randomizovaných kontrolovaných studií (RCT), tedy sofistikovaných testů e-cigaret.

"Myslím si ale, že podobné otázky vyvolává i řada jiných alternativních a 'neškodných' produktů, když se začne zkoumat jejich vliv na zdraví," tvrdí.

Některé druhy e-cigaret jsou od těch klasických takřka k nerozeznání. Ve skutečnosti se však jedná o zařízení vyrobená z plastů a lehkých kovových slitin a napájená speciální baterií. Tekutou náplň příslušné chuti přeměňují v páru a tu pak jejich uživatelé vdechují a zase vydechují v podobě hustého bílého kouře.

Vynalezeny byly teprve před deseti lety v Číně, obrat z jejich prodeje však podle společnosti Euromonitor už loni činil pět miliard dolarů.

Dvě odvětví, dvě cesty

E-cigarety představují podivný hybrid mezi klasickými cigaretami - jejichž kouření si ve světě každoročně vyžádá životy šesti milionů lidí -, a prostředky, které mají naopak za cíl tento zlozvyk eliminovat. Proto se o trh s nimi přetahují jak tabákové, tak i farmaceutické firmy.

Ty první odpověděly na hrozbu, kterou pro ně e-cigarety znamenají, tím, že se jejich distribuci snaží dostat pod svou kontrolu. A financují výzkum, který má za cíl zjistit dopad e-kouření na lidské zdraví.

Farmaceutické firmy se naopak do tohoto výzkumu zatím příliš nezapojují. Z procesu kontroly účinků e-cigaret se farmaceutické koncerny dokonce úplně stáhly a momentálně nesponzorují jediný z testů, alespoň podle databáze amerického Národního institutu zdraví (NIH).

Pro farmaceutickou lobby je totiž proces, v jehož rámci se usiluje o omezení kouření, málo výnosným byznysem. "Rozhodli jsme se, že se do toho (trhu s kontrolou e-cigaret) nebudeme míchat," prohlašuje Andrew Witty, výkonný ředitel společnosti GlaxoSmithKline, sídlící v Londýně.

"Zamysleli jsme se nad tím důkladně a řekli si, že do toho nepůjdeme," dodává.

Tabákové koncerny? Větří šanci

To tabákové koncerny se naopak angažují čím dál více.

Pro maloobchod, v jehož rámci se v roce 2013 ve světě prodaly tradiční cigarety za 722 miliard dolarů, představují hrozbu. Na straně druhé mu však nabízejí nové příležitosti.

V průmyslově rozvinutých zemích světa počty kuřáků klesají. A e-cigarety by pokles zisku mohly kompenzovat.

Společnosti, jako jsou Reynolds American či Imperial Tobacco Group, proto sponzorovaly celkem sedm z výzkumů, jež nalezneme v databázi NIH.

Manažeři tabákových koncernů byli k vidění například loni v listopadu na londýnském sympoziu o e-cigaretách, které pořádala Královská společnost. Fakt, že se koncerny v minulosti snažily zatajit pravdu o škodlivosti kouření, přitom některé univerzity a odborné časopisy přiměl k tomu, že se zástupci tabákového průmyslu nechtějí mít nic společného.

Nová image

Světová zdravotnická organizace dostala dokonce oficiálně zákaz s nimi spolupracovat.

E-cigarety teď ale pomáhají image koncernů měnit. Firmy, které po dlouhá léta tvrdily, že kouření nezpůsobuje rakovinu a onemocnění kardiovaskulárního systému, mění svou strategii. Prohlašují, že nikotin sám o sobě zdraví neškodí, jen je prý třeba s ním patřičně nakládat.

Některé firmy dokonce omezují prodej klasických cigaret - British American Tobacco už má lékařsky ověřenou licenci na nikotinový inhalátor a Reynolds American uvedla na trh nikotinovou žvýkačku.

 

Právě se děje

Další zprávy