Dzurinda je nad propastí, dělí ho od ní pár tisíc hlasů

Michal Žák Michal Žák
6. 2. 2012 13:54
Podle nejnovšího průzkumu by SDKÚ-DS získala ve volbách jen 5,3 procenta hlasů
Slovensko-volby-7
Slovensko-volby-7 | Foto: Reuters

Bratislava - V létě 2010 skončila druhá za sociálními demokraty Roberta Fica a nakonec se společně s dalšími pravicovými stranami chopila na Slovensku vlády.

Nyní se karta radikálně obrací. Zatímco Smer-SD jednoznačně dominuje průzkumům veřejného mínění a může po březnových předčasných volbách vládnout sám, straně Mikuláše Dzurindy hrozí, že zůstane před branami parlamentu.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Prieskumy, o němž informovala slovenská média, by totiž SDKÚ-DS volilo pouhých 5,3 procenta voličů, a uzavírala by tak peloton potenciálních parlamentních stran.

Dosud nejsilnější vládní stranu by předstihli křesťanští demokraté (10,8 %), Most-Híd (8,2 %), liberálové SaS (5,9 %) i Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (5,6 %).

S Haščákem u Radičové

Oblibu Dzurindy a jeho souputníků sráží především kauza Gorila, údajný spis tajné služby SIS, která pojednává o propojení byznysu a nejvyšších pater politiky.

Z výbušného materiálu, jenž se dostal na veřejnost před loňskými Vánocemi, totiž vyplývá, že se spolumajitel finanční skupiny Penta Jaroslav Haščák v konspiračním bytě potkával se zástupci politických stran a uzavíral s nimi dohody o budoucích privatizacích a následných provizích pro jednotlivé aktéry kauzy.

Mikuláš Dzurinda
Mikuláš Dzurinda | Foto: Reuters

Penta i politici se jakýmkoliv nařčením brání. Zatímco finančníci u soudů brání vydání knihy novináře Toma Nicholsona, který v ní popisuje události okolo spisu, představitelé partají svolávají tiskové konference.

Sám Dzurinda má na věc jednoznačný názor: Gorila se podle něj stala předvolebním tématem jen proto, aby očernila jeho a SDKÚ-DS. "V politice jsem dost dlouho na to, abych věděl, o čem je. Snesu i podpásový úder, ale je hranice, kterou překročit jednoduše nedovolím," řekl novinářům v neděli po obědě.

Připustil, že se jednou setkal s Jaroslavem Haščákem, a to na přání současné premiérky Ivety Radičové. "Bylo to před prezidentskými volbami v roce 2009. Bavili jsme se jen o politice. Zajímalo ho, jak vidím šance paní Radičové na zvolení (tehdy neúspěšně kandidovala na prezidentku - pozn. red.)," popsal patnáctiminutový rozhovor.

Kontakty s byznysmeny nepopírá ani Radičová. "Ale ne v době, kdy jsem byla ve vrcholných funkcích," brání se.

 

Právě se děje

Další zprávy