Džihádistou rychle a odmala. IS v mobilní aplikaci učí děti abecedu i vojenské znalosti

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
11. 5. 2016 18:09
Aplikace Huroof nabízí slovníček a hry, které mají dětem pomoci si zapamatovat arabskou abecedu. Celá je přitom prošpikovaná islamistickou terminologií a militaristickými pojmy, písmena doprovázejí obrázky tanků, munice či střel.
Děti se objevují i ve videích islamistů. Ilustrační foto.
Děti se objevují i ve videích islamistů. Ilustrační foto. | Foto: Youtube.com

Rakka - Džihádistické uskupení Islámský stát (IS) vypustilo do světa aplikaci pro chytré telefony, která má dětem pomoci s pochopením arabské abecedy.

Zároveň z nich pomůže vytesat vytříbené islamisty se základními znalostmi o vojenské technice.

Podle vyjádření IS aplikace "učí mláďata písmenům z abecedy". Za "mláďata" uskupení označuje děti džihádistů, zatímco dospělí jsou v tomto případě "lvi", uvedl The Guardian.

Výuka s pomocí tanků a raket

Aplikace Huroof (arabsky abeceda - pozn. red.) nabízí slovníček i hry prošpikované islamistickou terminologií a militaristickými pojmy. Jednotlivé znaky abecedy doprovázejí příklady vojenského vybavení - obrázky tanků, raket či munice.

V duchu džihádistické terminologie se nesou i doprovodné písničky.

Aplikaci i s linkem ke stažení IS vypustil v úterý, mimo jiné skrze šifrovanou cloudovou službu Telegram.

Ta už v minulosti informovala, že pracuje na tom, aby zabránila islamistům ji využívat. Zablokovala už desítky vysílacích kanálů radikálního uskupení.

Server The Long War Journal připomíná, že nově vypuštěná mobilní aplikace není první, se kterou IS přišel. Žádná z těch minulých ale dosud nebyla určena přímo a výhradně dětem. Minulé aplikace byly pro IS cestou, jak šířit vlastní propagandu. Při běžném využívání internetu totiž mnohdy naráží na potíže.

 

Právě se děje

Další zprávy