Džihádistická skupina převzala kontrolu nad částí provincie Idlib. Ztíží to pomoc pro miliony lidí

ČTK ČTK
24. 7. 2017 8:40
Kontrolu nad značnou částí provincie Idlib převzala džihádistická aliance Haját Tahrír aš-Šám, která je někdejší odnoží mezinárodní teroristické sítě al-Káida. V pátek totiž podepsala smlouvu o příměří se znepřátelenou islamistickou povstaleckou skupinou Ahrár aš-Šám. To by podle některých mohlo ztížit dodávání humanitární pomoci do Idlibu.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Damašek - Syrská džihádistická aliance Haját Tahrír aš-Šám, která je někdejší odnoží mezinárodní teroristické sítě al-Káida, v neděli převzala kontrolu nad značnou částí severozápadní syrské provincie Idlib. Krok je výsledkem páteční dohody o příměří, kterou uzavřela se znepřátelenou islamistickou povstaleckou skupinou Ahrár aš-Šám. Podle agentury Reuters panují obavy, že činnost povstalců v regionu ztíží dodávky humanitární pomoci civilistům v Idlibu.

Haját Tahrír aš-Šám také převzala kontrolu nad syrsko-tureckým hraničním přechodem Báb al-Háva, kde dříve působila Ahrár aš-Šám. Podle svědků si skupina Ahrár aš-Šám během evakuace hraničního přechodu odvezla stovky vojáků, tanky a těžkou vojenskou techniku a přesunula se směrem na jih od Idlibu a do sousední provincie Hamá.

Páteční dohodě mezi Ahrár aš-Šám a Haját Tahrír aš-Šám předcházely tři dny vytrvalých bojů, při kterých skupina Haját Tahrír aš-Šám své rivaly obklíčila v blízkosti syrské hranice s Tureckem a následně je vytlačila z důležitých měst a vesnic v provincii Idlib.

Členové Haját Tahrír aš-Šám uvedli, že jejich přítomnost na hranici s Tureckem má zabránit tureckým jednotkám a povstaleckým skupinám v průniku do provincie Idlib.

Nedávné střety mezi dvěma největšími znepřátelenými povstaleckými skupinami v Sýrii patří podle Reuters k nejkrvavějším bojům mezi povstalci od začátku války.

Haját Tahrír aš-Šám své rivaly v neděli rovněž vytlačila z pohraniční vesnice Chirbat al-Džúz, přes kterou do Sýrie proudí humanitární pomoc. Uzavření důležitých úseků hranice mezi Sýrií a Tureckem kvůli činnosti Haját Tahrír aš-Šám může mít negativní dopady na dodávky humanitární pomoci civilistům v Idlibu.

V provincii Idlib, která se stala útočištěm pro mnoho vysídlených Syřanů, teď žijí asi dva miliony lidí. V mnoha vesnicích tam v posledních dnech vyšlo do ulic na protest proti činnosti islamistické povstalecké skupiny několik set civilistů. Ti se obávají, že se oblast kvůli povstalcům stane opět terčem náletů syrské vlády a Ruska. Bombardování Idlibu si loni vyžádalo stovky životů mezi civilisty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy