Džihádisté hrozí smrtí umírněnému vůdci muslimů v Bosně

ČTK ČTK
23. 2. 2016 22:40
Velký muftí muslimů v Bosně a Hercegovině Husein Kavazovič, který opakovaně odsoudil islámský extremismus, čelí výhrůžkám smrtí od radikálních islamistů. Na zveřejněném videu muž stojící před vlajkou IS vyhrožuje Kavazovičovi, že ho podřízne uprostřed Sarajeva, protože prý povzbuzuje "vojska nevěřících v boji proti muslimům". Podle médií poslal muftímu hrozbu přes server YouTube vahábita, stoupenec radikální konzervativní formy islámu, Amir Selimović, bojující od roku 2014 v Sýrii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ATM

Sarajevo - Radikální islamisté hrozí smrtí velkému muftímu muslimů v Bosně a Hercegovině Huseinu Kavazovičovi, který v poslední době opakovaně odsoudil islámský extremismus. Některá média také zveřejnila video, na němž slibuje muftímu krutou smrt zřejmý člen teroristického hnutí Islámský stát (IS) pocházející z Bosny.

Na záznamu je vidět muž stojící před vlajkou IS, jak vyhrožuje Kavazovičovi, že ho podřízne uprostřed Baščaršije - turisticky atraktivního starého bazaru v centru Sarajeva -, protože prý povzbuzuje "vojska nevěřících v boji proti muslimům". V bosenském jazyce zároveň hrozí "příchodem mudžáhidů do Bosny".

Podle listu Dnevni avaz hrozbu smrtí poslal muftímu přes server YouTube vahábita, stoupenec radikální konzervativní formy islámu, Amir Selimović, pocházející z města Živnice na severovýchodě Bosny. Od konce roku 2014 bojuje na straně IS v Sýrii, kam tehdy odvedl i manželku a pětiměsíční dítě.

Úřad velkého muftího v souvislosti s touto hrozbou v prohlášení uvedl, že muslimské společenství v Bosně bere Selimovičův vzkaz vážně, a vyzval bosenské úřady, aby "podnikly potřebná opatření".

Ministr bezpečnosti Dragan Mektić v reakci ujistil, že úřady už tuto záležitost sledují. "Už jsme se dohodli na dodatečných bezpečnostních opatřeních kolem velkého muftího, který se stal terčem vážné hrozby," řekl novinářům.

Po atentátech v Paříži z loňského 13. listopadu, které si vyžádaly 130 obětí, Kavazović několikrát odsoudil islámské extremisty. Varoval také před radikalizací mezi bosenskými muslimy, kteří tvoří přes 40 procent z 3,8 milionu obyvatel Bosny a Hercegoviny.

Pět dnů po krvavých událostech ve francouzské metropoli zastřelil islamista na sarajevském předměstí dva bosenské vojáky. Kavazović dva dny nato vyzval úřady, aby silou zasáhly proti vraždícím radikálům.

"Ničemové nepředstavují žádnou víru a už vůbec nepatří k našemu společenství dobra a míru. Je hříchem soucítit s nimi," prohlásil tehdy. "Vyzývám úřady, aby silou zastavily ty, kteří šíří nenávist a vyvolávají strach," dodal.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy