Džihádista chtěl zničit nádraží ve Vídni. Je mu čtrnáct let

Martin Novák Martin Novák
31. 3. 2015 12:10
Merkana G. čeká soudní proces. Policisté u něj našli videozáznamy a fotografii mučení a vraždění zajatců Islámského státu.
Čtrnáctiletý radikál chtěl zaútočit ve Vídni.
Čtrnáctiletý radikál chtěl zaútočit ve Vídni. | Foto: Reuters

Vídeň – Zcela oddaný své věci, připravený jet do Sýrie a bojovat za své ideály.

Rakušan tureckého původu se chtěl připojit k džihádistům v Sýrii a ještě předtím bombami zaútočit na zemi, ve které žije osm let.

Plánoval útok na vídeňské nádraží Westbahnhof, na internetu si stáhl návod na výrobu náloží. Prokuratura ve městě St. Pölten rozhodla o jeho obvinění, čeká ho proces. Začne v květnu.

Jedna věc je na tom výjimečná. Merkanovi G., jak ho nazývají rakouská média, je teprve čtrnáct let.

Podle mluvčí prokuratury Michaely Obenausové našli policisté u studenta mnoho fotografií a videozáznamů vražd, poprav a mučení, kterého se na zajatcích dopouštějí ozbrojenci Islámského státu v Iráku a Sýrii.

List Kronen Zeitung napsal, že podle výpovědí lákal na cestu do Sýrie i svého dvanáctiletého kamaráda.

Není to poprvé, co je Rakousko konfrontováno s úspěšnou džihádistickou propagandou na mládež. Loni odjely do Sýrie dvě sestry bosenského původu ve věku patnácti a šestnácti let. Jedna z nich už zřejmě v Sýrii zahynula.

Merkan G. se do Rakouska přestěhoval z Turecka v roce 2007. Jeho otec byl však později deportován. Mladého džihádistu policie poprvé zatkla v listopadu a propustila s tím, že se má pravidelně hlásit na policii.

Místo toho zmizel a v lednu byl znovu zatčen. Od té doby je ve vazbě.

Kazatel z Vídně

Rakouský list Kurier nedávno napsal, že za radikalizací některých členů rakouské muslimské komunity stojí kazatel Muhammad Mahmúd, který žil roky ve Vídni a měl vliv v mešitě, která se v metropoli paradoxně nachází naproti vojenské základně.

Mahmúd je nyní ve městě Rakka na východě Sýrie, ovládaném Islámským státem, a snaží se rekrutovat pro válku rakouské muslimy.

Mluvčí rakouského ministra vnitra Karl-Heinz Grundböck oznámil, že v Sýrii a Iráku bojuje v řadách džihádistů přibližně sto padesát rakouských občanů.

Podobný případ velmi mladého muže, který se nechal zlákat propagandou džihádistů, před měsícem oznámila Austrálie. Devatenáctiletý konvertita Jake Bilardi utekl loni z domova v Melbourne a objevil se na několika fotografiích a videozáznamech z Iráku.

V polovině března zahynul v iráckém Ramadí při sebevražedném atentátu. Připoutaný k volantu auta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy