Terorista z Paříže odmítl vypovídat. Podle obhájce není Abdeslam v dobrém stavu

Simone Radačičová Simone Radačičová
20. 5. 2016 12:37
Podle jednoho z Abdeslamových právních zástupců muž využil svého práva mlčet a ani nevysvětlil důvody, proč se tak rozhodl. "Nepřál si dnes vypovídat. Řekl, že to udělá později," dodal advokát. Francouzská policie přitom doufala, že Abdeslam by jí mohl poskytnout velmi cenné informace o fungování džihádistických buněk v Evropě. "Má inteligenci prázdného popelníku," řekl o Abdeslamovi před časem druhý z jeho advokátů.
Snímek z razie, při níž byl dopaden Salah Abdeslam.
Snímek z razie, při níž byl dopaden Salah Abdeslam. | Foto: Reuters

Paříž - Zadržený džihádista Salah Abdeslam, který se přímo zapojil do přípravy teroristických útoků v Paříži, odmítl vypovídat.

Na pátečním setkání s vyšetřujícími soudci v pařížském justičním paláci využil svého práva mlčet, uvedl jeden z jeho právních zástupců Frank Berton.

"Odmítl také vysvětlit důvody, které ho vedly k využití práva mlčet. Současně také odmítl potvrdit svá předchozí vyjádření, která učinil před policií a před belgickými vyšetřujícími soudci," dodal jeho právní zástupce. "Nepřál si dnes vypovídat. Řekl, že to udělá později."

Berton vysvětlil, že Abdeslam není v dobré stavu. Údajně mu vadí, že je sledován 24 hodin denně.

Abdeslam může mít cenné informace

Převoz teroristy z věznice do centra Paříže probíhal za velmi přísných bezpečnostních podmínek. Před vyšetřující soudce se postavil ve čtvrt na osm ráno.

Francouzská policie doufala, že by jí Salah Abdeslam mohl poskytnout velmi cenné informace o fungování džihádistických buněk v Evropě. Očekávala také, že by mohl popsat přípravu teroristických atentátů a vnést světlo do vlivu teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Neměli bychom ale viset na každém jeho slovu a čekat na nějaká senzační odhalení," varoval ještě před začátkem pátečního vyšetřování Gérard Chemla, advokát, který zastupuje rodiny asi 50 obětí. Dodal, že velkou část práce už odvedla francouzská policie.

Také Sven Mary, další advokát, který zastupuje Abdeslama, nečekal, že by jeho klient mohl přijít s přelomovým odhalením. "Má inteligenci prázdného popelníku," uvedl před časem.

Z Francie utekl do Belgie

Francouzský prokurátor Francois Molins už dříve řekl, že Abdeslam sehrál "klíčovou úlohu při logistickém zajištění atentátů". Dodal pak, že šestadvacetiletý muž byl "sám přítomen v Paříži 13. listopadu, kdy k útokům došlo".

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Logo zA HraNici

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

A nejen to. Právě Abdeslam si pronajal byt a vypůjčil auto, kterým pak odvezl další teroristy ke stadionu Stade de France. Tam se měl původně odpálit, nakonec si to ale rozmyslel a místo toho utekl do Belgie. V Bruselu se pak coby nejhledanější muž Evropy několik měsíců skrýval. Nakonec ho ale chytila tamní policie.

Jen čtyři dny poté atentátníci napojení na Abdeslama zaútočili na metro a letiště v Bruselu.

Belgický soud pak vyhověl žádosti francouzských úřadů a schválil vydání Abdeslama do Francie. Francouzské bezpečnostní složky ho na konci dubna helikoptérou převezly do země. Na soud čeká v přísně střežené věznici Fleury-Merogis u Paříže.

 

Právě se děje

Další zprávy