Naděje pro rukojmí z Japonska: MI5 má komplice Džihád Johna

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 1. 2015 15:14
Do vypršení ultimáta, které dali islamisté Tokiu na to, aby poslalo výkupné za dva unesené Japonce, zbývají hodiny. V Londýně teď křesají jiskru naděje.
Foto: Youtube

Londýn - Do vypršení ultimáta, které dali islamisté Tokiu na to, aby poslalo výkupné 200 milionů dolarů za dva unesené Japonce, zbývají hodiny.

Japonská vláda se stále veřejně nevyjádřila a platí, že islamisté - jak se v posledních měsících opakovaně potvrdilo - své hrozby většinou myslí vážně.

Vykřesat pro rukojmí alespoň jiskru naděje se teď pokoušejí britské tajné služby.

Do Spojeného království se totiž po šesti měsících výcviku vrátil islamista, který má vazby na takzvaného Džihád Johna, tedy maskovaného muže s britským přízvukem, jenž se objevuje na nahrávkách s - později popravovanými - zajatci Islámského státu.

Sedmadvacetiletý Imran Khawaja strávil s džihádisty půl roku v Sýrii. S Džihád Johnem, který kvůli uřezávání hlav před kamerou patří k nejhledanějším teroristům světa, se viděl jen několik týdnů předtím, než se začal objevovat na záznamech krutých poprav.

Britské tajné služby proto věří, že by je Khawaja, který sám pózuje se samopaly v rukou na propagandistických snímcích Islámského státu, mohl k Džihád Johnovi dovést.

Navrátilec z území Islámského státu může cenné informace vyzradit například výměnou za dohodu o mírnějším trestu. Ve Spojeném království mu totiž hrozí roky za mřížemi za osnování teroristických útoků a další těžké zločiny, jako je cvičení dalších ozbrojenců nebo financování terorismu z peněz příbuzných.

Žádný zmatený mladík

"Není to žádný citlivý teenager, který se nechal zfanatizovat. Je to člověk, jenž si vědomě zvolil cestu terorismu, který se svobodně rozhodl odcestovat do Sýrie, aby se tam nechal vycvičit a zapojil se do boje. Nevíme, proč se vrátil, nevíme, co tu plánoval dělat, ale víme, že se vrátil tajně a že před tím připravoval svou smrt. Je to nebezpečný člověk," řekl o Khawajaovi stanici BBC šéf londýnské protiteroristické jednotky Richard Walton.

Bývalému kulturistovi a drogovému dealerovi se ze Sýrie podařilo prchnout díky tomu, že tam po blíže nespecifikovaném incidentu dělal mrtvého. V rukou britských bezpečnostních složek je od června.

Zatčen byl v Doveru krátce poté, co Islámský stát oznámil, že zemřel v boji.

O koho jde, zpravodajci zjišťovali postupně. Hlavně podrobným zkoumáním propagandistických materiálů, na nichž - často s malými dětmi - figuroval.

Agenti Johna znají, chtějí ale vědět víc

Západní rozvědky už identitu Džihád Johna s velkou pravděpodobností znají, zajímají je ale veškeré další podrobnosti, vztahující se k místu jeho pobytu, pozici ve struktuře Islámského státu a podobně.

Že by o tom Khawaja mohl něco vědět, agenti vyvozují mimo jiné z toho, že s ním delší dobu pobýval v syrském městě Rakká a na propagandistických záznamech se objevuje ve stejném maskování jako Džihád John.

Vystupuje mimo jiné i na videu, které má vyvrátit informace o komfortních podmínkách (takzvaném pětihvězdičkovém islámu), v nichž džihádisté na územích ovládaných Islámským státem žijí. Imran Khawaja na dvouminutovém záznamu ukazuje prosté podmínky, v nichž v Sýrii údajně žil.

Na dalších záznamech se zatčený britský islamista ukazuje s uřezanými hlavami a pózuje se zbraněmi a těžkou vojenskou technikou.

Do Spojeného království se Khawaja vrátil přes Turecko a Bulharsko, kam pro něj přijel jeho bratranec. Právě Bulharsko je podle tajných služeb pro teroristy vstupní branou do Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy