Džihád John se ukryl jako běženec. Detaily o útěku z Evropy

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 5. 3. 2015 15:59
Skupina londýnských právníků zveřejnila e-mailovou korespondenci s Mohammedem Emwazim, vrahem z videí Islámského státu. Stěžoval si na šikanu tajných služeb a sledování.
Džihád John - Mohammed Emwazi.
Džihád John - Mohammed Emwazi. | Foto: Reuters

Londýn / Dar es Salám - Mohammed Emwazi, maskovaný vrah z videí Islámského státu (IS), odjel do Sýrie schován v nákladním automobilu.

Muži, jenž si vysloužil přezdívku Džihád John, se podařilo dostat až do Turecka, kde překročil hranici na území ovládané islamisty.

Vyplývá to z informací britské kontrarozvědky MI5, které - s poukazem na svůj zdroj - zveřejnil deník The Times.

Jako běženci, jen opačným směrem

Emwazi byl několik let sledován britskými zpravodajskými službami a nemohl legálně vycestovat do rodného Kuvajtu.

MI5 se ho rovněž snažila získat ke spolupráci, aby jí poskytoval zprávy o britských islamistických buňkách, ve kterých se pohyboval. Figuroval i na seznamu podezřelých teroristů Scotland Yardu.

Skupina londýnských advokátů, která si říká Cage (Klec) a zabývá se právními aspekty boje s terorismem, zveřejnila e-maily, jejichž autorem je údajně šestadvacetiletý Emwazi.

V korespondenci s právníky Cage si Emwazi v uplynulých letech stěžoval na to, že je neustále sledován a lámán ke spolupráci, zatímco nemůže jet do rodného Kuvajtu.

Do Sýrie se mu podařilo dostat cestou, kterou normálně putují běženci, ovšem v opačném směru. Na začátku roku 2013 se ukryl v nákladním voze, převáženém trajektem z Británie na evropskou pevninu.

Schengenským prostorem projel bez kontroly. Zatím není jasné, jak přešel do Turecka, na jehož hranicích pasové kontroly existují. Deník The Times k tomu poznamenává, že případ budí pochybnosti o britském systému kontroly hranic.

Foto: Aktuálně.cz

Cesta do Tanzanie

Emwazi je podle britských médií tím mužem v černém obleku, který na videozáznamech vraždí rukojmí a hovoří angličtinou s londýnským akcentem. Narodil se v Kuvajtu, ale jeho rodiče se přestěhovali do Londýna. Tam vyrůstal.

Cage ve své zprávě uvádí, že Emwazi v roce 2009 přiletěl se dvěma kamarády do Tanzanie a tvrdil, že chce navštívit safari. Tanzanské úřady jim ale odmítly povolit vstup do země na základě varování britských zpravodajských služeb.

Trojice byla podezřelá z toho, že se chce připojit v Somálsku k islamistické bojůvce al-Šabáb, která stála například za předloňským masakrem v nákupním centru v keňském Nairobi.

Příslušník tanzanské zpravodajské služby řekl agentuře Reuters, že Emwazi a jeho přátelé se začali vztekat a chtěli se násilím dostat z letiště. Policisté je zpacifikovali a na noc zavřeli do cely.

Ráno je posadili do letounu společnosti KLM, mířícího do Amsterdamu.

Sklony k násilí

V e-mailu s právníky Cage Emwazi popřel, že jel bojovat do Somálska. Do Kuvajtu se marně snažil dostat od léta 2010, chtěl se tam prý oženit.

"Tato fakta možná hrála roli v jeho radikalizaci a v jeho přeměně v člověka, který v černém obleku a s nožem v ruce vraždí na videozáznamech Islámského státu," říká ředitel Cage Asim Qureshi.

Emwazi studoval informační technologie na University of Westminster. Jeden z jeho vysokoškolských učitelů řekl, že rodák z Kuvajtu měl sklony k násilným sporům a špatně kontroloval své emoce. Navštěvoval kurz nazvaný „anger management“, což lze přeložit jako kurz zvládání hněvu.

Britští představitelé oficiálně nepotvrdili, že vrahem v černém je on, média to však tvrdí s jistotou. Ovšem ještě nedávno část z nich - například i seriózní Independent - uváděla, že maskovaným mužem je jiný Londýňan, čtyřiadvacetiletý Abdel-Majed Abdel Bary.

Ten je rovněž v Sýrii a objevil se na fotografiích s hlavami obětí Islámského státu.

 

Právě se děje

Další zprávy