Džihád je boj proti nespravedlnosti. Ne teror, tvrdil Francouz, který padl mezi islamisty v Sýrii

Martin Novák Martin Novák
21. 2. 2017 14:34
Bassam Ayachi byl známým muslimským imámem v bruselské čtvrti Molenbeek. Jeho rodinu nenávratně změnil den, kdy jeho syn Abdelrahman odjel do Sýrie bojovat proti armádě tamního prezidenta Bašára Asada. Abdelrahman v bojích padl a jeho otec Bassam se rozhodl do rodné Sýrie vrátit, aby pokračoval v synově boji. Pohled dovnitř života některých evropských muslimů představuje dokument režiséra Stéphana Malterra "Otec, Syn a Džihád svatý". Diváci ho můžou vidět na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech "Jeden svět", který začíná v Praze 6. března.
Abdelrahman Ayachi (uprostřed) měl bojové jméno Abú Hadžár. | Video: Jeden svět

Praha - Abdelrahman Ayachi, Francouz syrského původu, byl skvělý webdesignér a jeho firma v Belgii a Francii prosperovala. Měl rodinu se čtyřmi dětmi.

To všechno ale doma nechal a odešel bojovat do země svých předků, aby bránil oblast, kde jeho rodina z otcovy strany vlastnila dům a pozemky. Provence a Brusel, kde dříve studoval a žil, vyměnil za severozápadní syrskou provincii Idlíb.

Z IT manažera se stal velitel několika stovek mužů v organizaci Sukur al-Šám, která bojuje proti armádě syrského prezidenta Bašára Asada.

Film francouzského režiséra Stéphana Malterra Otec, Syn a Džihád svatý vypráví příběh francouzsko-syrské rodiny, jejíž život změnila válka.

Džihád není terorismus

Vznik dokumentu je příběhem sám o sobě. Režisér Malterre přijel s kamerou do Sýrie v roce 2013. Chtěl zachytit, co vedlo Ayachiho k tomu, že opustil Francii a šel válčit do země, kam s rodiči dříve jezdil jen v létě na prázdniny.

Foto: Aktuálně.cz

Ayachi se zbraní přes rameno říká, že na Západě je džihád špatně chápán a ztotožňován s terorismem. Že je ale především bojem proti nespravedlnosti. Totéž prý platí o islámském právu šaría: podle Ayachiho Evropané vidí jen přísné fyzické tresty, ale jen to šaría podle něj neznamená.

Zároveň tvrdí, že se samozřejmě cítí být také Francouzem. Věří v demokracii a jeho bojovými vzory jsou revolucionář Che Guevara a zakladatel komunistické Čínské lidové republiky Mao Ce-tung.

Dva týdny

Natáčení s třiatřicetiletým Abdelrahmanem ale trvalo jen dva týdny. Dokument ho zachycuje před svítáním, těsně před útokem na vládní pozice. "Jestli cítím strach? Teď ještě ne. Je mou povinností jít se svými muži v první linii," říká do kamery.

Záběr z filmu Otec, syn a Džihád svatý.
Záběr z filmu Otec, syn a Džihád svatý. | Foto: Jeden svět

Za svistu kulek pak povstalci postupují olivovým hájem k tanku, který chtějí zneškodnit. Střela vypálená z tohoto tanku ale dopadne přímo na ně a Abdelrahman Ayachi spolu s dalšími muži umírá.

To už divák dokumentu nevidí, protože kvůli palbě Asadových vojáků se k tělům nejde dostat. Povstalci je musí zanechat na místě. Co se s nimi stalo, se lidé dozvědí až na konci snímku.

Režisér se poté vrací do Francie, kde ukazuje Abdelrahmanovým příbuzným poslední záběry. Pokračuje tak nejen film, ale neobyčejný příběh jedné přistěhovalecké rodiny.

Od bojů ke kázání

Otec Bassam Ayachi je Syřan, matka Francouzka, která konvertovala k islámu. Bassam nějakou dobu pracoval v Saúdské Arábii, kde jiným muslimům po večerech přednášel o koránu, říká v dokumentu jeho bývalý francouzský kolega.

To vedlo později k tomu, že se stal imámem a rodina se přestěhovala do Bruselu. Do dnes poněkud neslavně proslulé čtvrti Molenbeek, ze které pocházeli mimo jiné atentátníci z teroristických útoků v Paříži v listopadu 2015.

"Když jsme sem poprvé přijeli, ptal jsem se, kde jsou nějací Belgičané," říká ve filmu Abdelrahmanův bratr Abdallah. V Molenbeeku tvoří podstatnou část obyvatel muslimští přistěhovalci.

Otec Bassam v Bruselu založil organizaci Centre Islamique Belge. Ta se brzy dostala do hledáčku belgické policie kvůli radikálním kázáním.

V druhé části snímku se právě Bassam Ayachi rozhodne, že se v osmašedesáti letech a po téměř čtyřiceti letech života v Evropě vrátí domů. Chce navázat na svého zemřelého syna: kázáním v mešitách na území, které v provincii Idlíb ovládají povstalci.

Nástup Islámského státu

Válka ale dostala nečekanou podobu: na scéně se objevil Islámský stát. Nemilosrdní fanatici bojující jak proti Asadovi, tak proti ostatním povstalcům.

Bassam Ayachi v Sýrii pomáhal i jako řidič sanitky. Jednoho dne ale pod ní explodovala nálož nastražená Islámským státem. Muž přišel o ruku a dostal protézu.

"Asad a Islámský stát jsou našimi nepřáteli. Přišel jsem do Sýrie bojovat proti Asadovi. Ne aby vyhráli nějací fanatici," lamentuje imám, v Belgii paradoxně považovaný za radikála a monitorovaný policií.

Bassam Ayachi. Záběr z filmu Otec, syn a Džihád svatý.
Bassam Ayachi. Záběr z filmu Otec, syn a Džihád svatý. | Foto: Jeden svět

V jeho slovech je vidět tragédie syrského konfliktu. Mezi represivním Asadovým režimem a fanatickými islamisty jako by nebylo třetí volby. Respektive není síla, která by ji dokázala prosadit.

Otec Bassam ale uprostřed války nakonec našel svůj malý mír. Povstalci dobyli území, kde jeho syn padl. Z videozáběrů v mobilu syrského vojáka se dozvěděl, kde přibližně mohou být Abdelrahmanovy ostatky. Vykopal je a pohřbil doma na zahradě.

Jeho další syn Abdallah mezitím dál žije a pracuje v Belgii. "Když jsem se dozvěděl, že můj bratr zemřel, nikomu jsem to neřekl. V práci jsem sdělil, že jen mám rodinné problémy. Jak by se tvářili, kdybych řekl, že bratr padl jako mučedník při džihádu?" uzavírá dokument.

The Father, the Son and the Holy Jihad (Otec, Syn a Džihád svatý). Režie: Stéphane Malterre. Syřan Bassam Ayachi se stal zářným příkladem integrace do francouzské společnosti. Vzal si Francouzku, založil rodinu, podnikal. Příběh jeho rodiny byl prezentován jako úspěšné propojení života v islámské víře a západních hodnot. Jak se ale v jeho rodné zemi zhoršovala situace, Bassam se začal radikalizovat. Jeho syn Abdelrahman šel ještě dál, když v roce 2011 vstoupil do Svobodné syrské armády a začal přímo v Sýrii bojovat proti tamnímu prezidentu Bašáru Asadovi. Téma hledání vlastní identity v nesourodých kulturách je představeno v silném dokumentu, kterému nechybí exkluzivní záběry přímo ze syrských bojových akcí.

 

Právě se děje

Další zprávy