Džazíra už mluví anglicky. Podívejte se

Lenka Málková
15. 11. 2006 14:05
Dóha - Arabská CNN, televize Al-Džazíra, dnes spustila dlouho očekávané anglické vysílání. Uvnitř: VIDEO A ANKETA

CNN arabského světa, která je podle slov amerického prezidenta George Bushe prodlouženou rukou Al-Káidy, si na úvod svého vysílání nenachystala žádný vlastní překvapivý objev. 

Přesně v jednu hodinu středoevropského času, kdy své anglické vysílání zahájila, přinesla jako první zprávu informaci o cunami, která měla zasáhnout Japonsko.

Potvrdila však, že hodlá informovat o dění v celém světě. První reportáže přinesla z Izraele, Súdánu, Somálska nebo Zimbabwe, kde má své zpravodaje.

Informovala o izraelské ženě, kterou zabila raketa palestinských radikálů, odvysílala záběry nemocných dětí zraněných izraelskou palbou nebo upozornila na problém vysoké sebevražednosti mezi brazilskými indiány.

Uvidíte, co jste ještě neviděli

Kromě dvanáctihodinového vysílání z katarského sídla televizní stanice se ke slovu dostanou také studia ve Washingtonu, Londýně a Kuala Lumpur. S vysíláním v anglickém jazyce tak hodlá zasáhnout celý svět.

"Mnoho lidí se mě ptá, jestli míříme na anglicky mluvící muslimy," prohlásil v dubnu pro časopis Time ředitel zpravodajství nové stanice Steve Clark. "Ve skutečnosti se chceme zalíbit každému, kdo mluví anglicky."

Stanice by měla být podle údajů, které sama uvádí, dostupná z počátku v osmdesáti milionech domácností v Evropě, Africe a jihovýchodní Asii. Ve Spojených státech si ji bude možné naladit přes internet, žádná satelitní ani kabelová síť ji do své nabídky nezahrnula.

Zatímco finance nejsou pro katarského emíra, který novou anglickou stanici stejně jako její arabskou verzi bude financovat, problémem, vysílací struktura a orientace na nearabského diváka by být mohla.

Podle producenta a bývalého zaměstnance americké CNN Sola Levina má ale vedení televizní stanice volnou ruku. "Emírovým jediným nařízením je ukazovat věci a předkládat názory, které lidé neuvidí u konkurence," prohlásil pro USA Today.

Diváci anglického vysílání Al-Džazíry "uslyší nešťastné a rozčílené hlasy lidí z jižní části zeměkoule", dodavá další ze zaměstnanců Dave Marast. Stanice zaměstnává celkem na osm stovek pracovníků.

Televizní stanice, která zažila období své největší slávy až po teroristických útocích z 11. září 2001, se tak bude muset nutně přizpůsobit světu.

Manipulace, nebo zprávy z obou táborů?

V uplynulých letech se totiž arabská Al-Džazíra nevyhnula obviňování Západu, že se chová jako mluvčí nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina, stejně jako arabských zemí, pro které představuje zbraň proti Izraelcům.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Přesto i nadále zůstává nejpopulárnějším zprostředkovatelem zpráv v arabském světě. Jednoznačně poráží i americkou CNN, která byla nejsledovanější během první války v Zálivu.

"Na rozdíl od CNN, která se svým jednostranným informováním z Iráku dostala do krize, my nabídneme zprávy z obou táborů," tvrdí Clark.

Mediální analytik z Harvardu Alex Jones dává startující anglické verzi dobré šance. "Myslím, že anglická verze Al-Džazíry se může stát pro arabský svět tímtéž jako BBC pro svět západní."

"Nová stanice se bude snažit ze všech sil dokázat, že její informace jsou objektivní. Určitě se však hlavně v počátcích dopustíme řady chyb," připustil jeden z redaktorů nové stanice Hugh Miles.

FAKTA O TELEVIZNÍ STANICI AL DŽAZÍRA:

  • Současná Al-Džazíra se zrodila po neúspěšném pokusu britské BBC a saúdskoarabských finančníků vytvořit zpravodajský kanál.
  • Když v roce 1996 plán zkrachoval, vyškolení arabští novináři se rozhodli založit vlastní stanici.
  • V roce 2003, během poslední války v Iráku, stanice zprovoznila anglickojazyčný zpravodajský servis na internetu, který funguje dodnes.
  • Její sportovní kanály lze po satelitu přijímat také v Evropě.
 

Právě se děje

Další zprávy