Dvě třetiny občanů velkých zemí EU vzpomínají na staré zlaté časy, nejvíce Italové

ČTK ČTK
5. 11. 2018 8:07
Plyne to z výsledků průzkumu, uskutečněného v červnu mezi skoro 11 tisíci občany pěti velkých zemí Evropské unie německou Bertelsmannovou nadací.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Brusel - Dvě třetiny (67 procent) obyvatel velkých evropských zemí si myslí, že dřív býval svět lepší než nyní. Nejnostalgičtější jsou přitom Italové, kterých na staré zlaté časy vzpomíná plných 77 procent.

Plyne to ze zveřejněných výsledků průzkumu, uskutečněného v červnu mezi skoro 11 tisíci občany pěti velkých zemí Evropské unie německou Bertelsmannovou nadací.

"Zajímavé je, že Evropané s nostalgickými pocity se spíše vnímají napravo od politického středu než ti, kteří takovou nostalgii necítí. A také jsou daleko kritičtější k imigraci," upozornila nadace v tiskové zprávě.

Z pěti velkých členských zemí unie - Německa, Francie, Itálie, Polska a Španělska - byli ohledně minulosti nejméně nostalgičtí Poláci se zkušeností země sovětského bloku. Přesto i jich na staré časy kladně vzpomíná 59 procent.

Nostalgičtější byli v průzkumu starší respondenti. Ve věkové skupině do 25 let mělo podobné pocity 52 procent dotázaných, mezi lidmi od 56 do 65 let to bylo 70 procent. Také mezi mladými nejčastěji na staré časy s nostalgií vzpomínali Italové: celých 64 procent z nich vidělo minulost jako lepší než současnost. Naopak nostalgicky naladěných bylo jen 35 procent mladých Poláků. Napříč různými věkovými skupinami ale platí, že růžové brýle ohledně minulosti si častěji nasazují muži (53 procent) než ženy (47 procent).

Průzkum přitom ukázal, že pohled na minulost má souvislost s politickými postoji - 53 procent těch, kdo ji vnímají nostalgicky, se označilo za pravicově orientované. Naopak 58 procent dotázaných, kteří na minulost nevzpomínají, se vnímá na levé straně politického spektra. Nejviditelnější je to v Německu, kde je mezi pravicově orientovanými občany 51 procent těch, kdo na minulost vzpomínají, a jen 31 procent těch, kdo se za nostalgické nepovažují.

Nostalgie je známkou vysoké míry nejistoty

"Nostalgie je známkou vysoké míry nejistoty ve společnosti," interpretuje výsledky Isabell Hoffmannová z nadace, jedna ze spoluautorek průzkumu. Právě glorifikace minulosti, někdy s negativními konotacemi vůči současnosti, podle ní může lidem nabízet stabilitu a ukotvení.

Většina nostalgicky orientovaných občanů pěti zemí EU (53 procent) je přesvědčena, že "migranti nám berou práci", a 78 procent míní, že se imigranti nehodlají do nových společností integrovat. U těch, kdo na minulost nevzpomínají, je poměr opačný, 30 procent se bojí o pracovní místa a 63 procent míní, že imigrace je pro hospodářství v zásadě pozitivní.

V pětici zemí ovšem mají obě skupiny podobný pohled na evropskou integraci a přejí si těsnější politickou i hospodářskou spolupráci i aktivnější roli EU na světové scéně. U těch, kdo si růžově malují minulost, je ale podpora členství jejich země v EU menší - v průměru je to 67 procent proti 82 procentům podpory u těch, kdo nostalgičtí nejsou.

EU se rozpadne, říká Adámek:

Speciální volební DVTV Apel: Odmítáme plnit nesmyslné příkazy Evropské unie a Evropské komise, říká Ludvík Adámek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy